Dolar/TL’deki yükselişin devam etmesi ve Fed'in martta faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin artmasıyla gram altın da yükselmeye ve yeni tarihi zirveler kaydetmeye devam ediyor.

Fed'in faiz indirimleri beklentileri ve doların zayıf seyri devam ederken belirgin işlemlerin görülmediği ons altın 2 bin 65 dolardan işlem görüyor.

Diğer bir yandan ons altın ve dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın fiyatlarında ise 1951 TL ile yeni tarihi zirveye ulaşıldı.

Altının gramı, güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.46 itibarıyla 1950 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 270 liradan, Cumhuriyet altını 13 bin 260 liradan satılıyor.

Yılbaşında 1100 lira seviyelerinden işlem gören gram altın fiyatları yaklaşık yüzde 77 artarken, ons altın fiyatı da yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 13 artarak 1827 lira civarından 2 bin 65 liraya yükseldi.

DOLAR ENDEKSİNDEKİ DÜŞÜŞ ONSU DESTEKLİYOR

Fed'in martta faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin artmasıyla dolar baskı altında kalmaya devam ediyor.  

Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi yüzde 0,02 artışla 101.49 seviyesini görerek geçen hafta 101.54 ile gördüğü beş ayın dip seviyesine yakın kaldı.

Endeks, Fed'in enflasyonla mücadelesinden aldığı destekle üst üste iki yıl güçlü kazanımlar kaydetmesinin ardından 2023'ü yüzde 1,9 ekside kapamaya hazırlanıyor. 

Fed'in 2024'ün ilk çeyreğinde faiz indirimlerine başlayacağı beklentileri ve doların zayıf seyri altının ons fiyatında yükseliş eğiliminin devam etmesine yardımcı oluyor.