2017'de yoldan geçen araçlara silah doğrulttuğu için Miami polisi tarafından tutuklanan Lawrence Sullivan, sabıka fotoğrafıyla viral olmuştu. Sullivan, yüzünü dövmelerle Batman'in ezeli düşmanı kurgu karakter Joker'e benzeterek özellikle sosyal medyada ilgi odağı olmuştu.

Floridalı Joker olarak anılan Sullivan, şu sıralar ise dünyaca ünlü GTA'yı hedef alarak dikkat çekiyor. Sullivan, TikTok'ta yayınlanan bir videoda kendisi ile oyunun fragmanındaki dövmeli adam arasındaki benzerliğin görülmemesinin imkansız olduğunu söylüyor. Ve Grand Theft Auto video oyunu serisinin yapımcısı Rockstar Games'i, son versiyonun fragmanında kendi benzerliğini kullanmakla suçluyor.

GTA 6 fragmanı pazartesi günü yayınlanmasıyla, YouTube'da ilk 24 saat içinde müzik dışı bir videonun en çok izlenme rekorunu kırarak 93 milyondan fazla izlenme elde etti. 

"İLHAM ALDIKLARI KİŞİ BENİM"

GTA 6 fragmanının yayınlanmasının ardından pek çok izleyici, bazı sahnelerin oyunun merkezi olan Florida'daki ünlü viral olaylara benzediğini fark etti. Sullivan da bu benzerliği fark etmiş olacak ki oyun firmasını kendisinden izin almadan yüzünü kullanmakla suçladı.

Floridalı Joker, yayınladığı videoda "GTA hakkında konuşmamız lazım. Bana bir veya iki milyon falan vermeli" dedi.

Videoda Sullivan, benzer yüz dövmelerine sahip bir oyun karakterini gösteren fragmanın ekran görüntüsünün yanında sabıka fotoğrafının fotoğrafını işaret ediyor.

Sullivan videoda "Hepiniz hayatımı aldınız. Bu benim. İlham aldıkları kişi bu. O benim" dedi.

2017'de sabıka fotoğrafıyla dikkat çeken Sullivan, 2018'de mahkeme kararıyla psikiyatri randevularını kaçırdığı için bir kez daha tutuklanmasının ardından dövmelerinin kişisel öneme sahip olduğunu çünkü Joker karakterini hayatındaki trajedilerin üstesinden gelen, kendisi gibi biri olarak gördüğünü söyledi.

Rockstar Games daha önce de GTA oyunları benzer iddialarla karşı karşıya kalmıştı.

ÜNLÜ BİR OYUNCU DAVA AÇMIŞTI

Ünlü oyuncu Lindsay Lohan, 2014 yılında GTA 5'in açılış ekranında görünen Lacey Jones karakterinin kendisi gibi göründüğünü, ses çıkardığını ve giyindiğini iddia ederek Rockstar Games'e dava açtı.

New York Yüksek Mahkemesi, 2016 yılında Lohan'ın davasını reddetti ve Rockstar'ın Lohan'dan ismiyle bahsetmediğini veya video oyununda gerçek adını kullanmadığını, Lohan'ı hiçbir zaman video oyununda oyuncu olarak kullanmadığını ve asla Lohan'ın bir fotoğrafını kullanmadığını tespit ettiğini belirtti.

Ayrıca mahkeme; kararında, karakteri Lohan'a yakın bulsa bile, oyunun bir kurgu eser olduğuna ve dolayısıyla reklamları kapsayan yasalar kapsamında yer almadığına hükmettiği için Lohan'ın herhangi bir iddiada bulunamayacağını ifade etti.