Pazar gününden beri Güneş'te iki patlama ve fırtınaların meydana gelmesinin Dünya'ya etki edebileceği açıklandı. 

İngiliz medyasına konuşan bilim insanları ve uzmanlar Güneş'te yaşanan bu hareketliliğin Dünya üzerindeki yaşamı etkileyebileceğini aktardı. 

Dr. Tamitha Skov, Pazar günü yaşanan patlamanın "haftalardır görülen en büyük" patlama olduğunu ve Avustralya ve Asya-Pasifik bölgesinde kısa süreli radyolarda kesintiye sebebiyet verdiğini söyledi. 

Bilim insanı Güneş'te yaşanan hareketliliğin Dünya genelini de etkileyebileceğini söylerken, radyo kesintisi ihtimalinin yüzde 75 olduğunu dile getirdi.

Skov, "NOAA, [iki güneş lekesi] hala Dünya görüşündeyken önümüzdeki üç gün içinde M sınıfı patlamalar [radyo karartmasına neden olan patlamalar] için bize yüzde 75 ihtimal veriyor" dedi.

Yüksek frekanslı radyo için yapılan uyarıların yanı sıra, GPS kullanıcılarının özellikle şafak ve alacakaranlığa yakın saatlerde tetikte olmaları tavsiye edildi. Bunun sebebi olarak ise GPS/GNSS [Diğer Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri] sinyal alımının patlamaların aktif olduğu bu zamanlarda kolayca bozulabilmesi gösterildi.