Güneş tutulması Meksika, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgelerinde ve güneydoğu Kanada'dan izlenebilecek, 43 ülke kısmi olarak izleyebilecek, Türkiye'den ise görülmeyecek. Güneş tutulması etkileri savaş ve özgürlük hareketleri, tıp, teknoloji alanında hızlı gelişmeler olabilir.

GÜNEŞ  TUTULMASI NE ZAMAN?

2024 yılının ilk güneş tutulması 8 Nisan Pazartesi günü gerçekleşecek. 

Belirli bir konum için kısmi tutulma bir ile üç saat sürecek olsa da, tam tutulmayı yakalama süresi çok daha kısadır; yalnızca birkaç saniye ila yaklaşık üç dakika sürer.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Güneş tutulması Türkiye'de görülmeyecek. 

Tam güneş tutulması Meksika, ABD ve Kanada'nın üzerinden geçecek. Sadece bu üç ülkede 8 Nisan'da güneş yüzde 100 kapatılacak. Grönland, Portekiz ve İzlanda'nın da aralarında bulunduğu 43 ülke bu manzarayı kısmi güneş tutulması olarak izleyebiliyor. 
Güneş tutulması Türkiye saati ile 18:42'de başlayacak, tam tutulma 21:17'de meydana gelecek, 23:52'de ise sona erecek.

GÜNEŞ TUTULMASI CANLI İZLENEBİLECEK Mİ?

NASA, NASA+'da birkaç saatlik çevrimiçi yayın sunacak. Ayrıca NASA TV'de ve birçok haber ajansının web sitesinde de yer alacak.

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR?

Güneşe asla özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözünüzle bakmayın. Astrofotoğrafçılar ve gökbilimciler, güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi güvenli bir şekilde gözlemlemek için özel filtreler kullanırlar.

Güneşi gözlemlerken normal güneş gözlüklerini kullanmak yeterli değildir. Tutulmayı izlemeyi uman gözlemciler güneş gözlemi veya tutulma gözlüğü kullanmalıdır. Bunlar mevcut değilse, güneş ışığını bir yüzeye yansıtmak için iğne deliği projektörü kullanmak gibi başka bir dolaylı görüntüleme yöntemi kullanabilirler.

UZMANLAR GÜNEŞ TUTULMASI İÇİN UYARDI

Kanada Uzay Ajansı, uygun koruma olmadan doğrudan güneşe bakmanın kısmi veya tamamen görme kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda  uyardı.

Uzmanlar "Sadece birkaç saniye güneşe bakmakla hasar oldukça hızlı bir şekilde oluşabilir ve hasar meydana geldikten sonraki birkaç hafta içinde semptomlar ortaya çıkmaya başlayabilir." dedi.

Tutulmayı izleyen kişilerin  ISO 12312-2 uluslararası standardının güvenlik gereksinimlerini karşılayan özel gözlükler takması gerekiyor.

Uzmanlar, tutulmaya bakarken normal güneş gözlüğü takılmaması gerektiğini söylüyor.

GÜNEŞ TUTULMASI ETKİLERİ NELER?

Seyran Ataklı 8 Nisan günü gerçekleşecek Güneş tutulması olası etkilerini anlattı.
Değişim hazırlıklı olmadığınız yerden gelecek. Artık geçtiğimiz 1 yıldır bildiğiniz ancak kendinizi, elinizi, kolunuzu bağlı hissettiren, bir türlü harekete geçemediğiniz her konuda bu tutulma son noktayı koyacak. Önümüzdeki 6 ay ila 1 sene arası… 2024 Nisan ayından 2025’ in bahar aylarına kadar kolektif ve bireysel anlamda unutulmayacak bir döneme tanıklık edilecek.

DEPREM, TSUNAMİ, SAVAŞ

Politik arenalardaki değişim, tek lider anlayışının tarihe karışması, savaş ve özgürlük hareketleri önümüzdeki 1, 5 yıl tüm dengeleri yerinden oynatabilir, hak arayışları öne çıkarken, tıp, teknoloji alanında hızlı gelişmeler, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının tedavilerinde ilerleme yaşanabilir.

Bakınız dünyadaki tüm önemli olaylara, öncesinde mutlaka bir tutulma vardır. Güneş tutulmasının görüldüğü yerlerde yani Amerika’da ciddi halk hareketleri, büyük depremler, tsunami, devlet yöneticilerinin ölümleri, devlet başkanının değişimi söz konusu olabilir.

BAŞ BÖLGENİZE DİKKAT EDİN!

22 Nisan’da gerçekleşecek Jüpiter- Uranüs kavuşumu, ki artık etkisindeyiz, ilişkilerde devrimsel olayları, sürpriz evlilik ve boşanmaları mercek altına alıyor. Hem bireysel hem toplumsal bir uyanışla yıldırım gibi değişimlere hazır olmalıyız.

Küllerinden doğma zamanı. Chiron başrolde, önce zorluklarla karşılaşırsınız, sonra netlik kazanırsınız. Belirsizlik dağılır, bilgeliğin anahtarının kilidi açılır. Geçmiş yaralar kanayabilir, geçmiş konular açılabilir, kendinizle yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Canınız acıyacaktır ama sonucunda kişi kendini bulur.

Bireysel olarak herkes aynı etkileri almaz, bunu her fırsatta dile getiriyorum. Kiminin kaybı kiminin kazancıdır. Tutulmalar kaderseldir ve kararsızlık etkisi ortadan kalkar. Değişim kendiliğinden gelecek ve yolunu bulacaktır. Gerisi nafiledir. Senaryo hazırdır, size sadece oynamak kalır. İyi yönüyle sürprizler, fırsatlar, cesaret, yeni yol çizmek, anlaşmalar, plan ve projelerin hayat geçmesi açısından gökyüzü imkânlar sunacaktır. Koç burcu yeniye davet eder, Kuzey düğüm tutulmaları özgürlük ister.

Geleceğe yönelin, konfor alanından çıkın, potansiyelinizi geliştirin.

Trafikte kazalar, düşmeler, yaralanmalar, kırıklar; beyin kanaması, kalp krizleri, gözlerle ilgili operasyon ve rahatsızlıklar dikkate davet ediyor.

16 Nisan, 5 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde tutulma gezegenler tarafından tetiklenecek etkileri daha belirgin hissetmek mümkün. Merkür retrosu devam, Nisan sonuna kadar yeni bir şeye başlamayın, acele etmeyin.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDEN OLUR?

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için Güneş tutulması çok ender bir olaydır.