Kripto piyasası hack skandalının ardından hareketlendi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonları (ETF) ile ilgili kararı beklenirken, SEC'in sosyal medya X hesabı hacklenerek, sahte 'Bitcoin ETF onaylandı' haberi paylaşıldı.

SEC'in hesabından, düzenleyicinin Bitcoin ETF'lerini ticaret için onayladığını söyleyen yanlış paylaşımın ardından Bitcoin neredeyse 47 bin 900 dolara yükseldi.

Ancak bir SEC sözcüsü X hesabının ele geçirildiğini ve bitcoin ETF'leriyle ilgili paylaşımın SEC veya personeli tarafından yapılmadığını söyledi. SEC'in açıklamasının ardından Bitcoin de yaklaşık 45 bin 400 dolara düştü.​

HESAP NASIL HACKLENDİ?

SEC, olayı araştırmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışacağını, yetkisiz erişimin sonlandırıldığını ve paylaşımın kendileri tarafından yapılmadığını söyledi. 

X Güvenlik birimi konu ile ilgili paylaştığı gönderide, kimliği belirsiz bir kişinin ilgili telefon numarasının kontrolünü ele geçirerek SEC'in hesabına girdiğini açıkladı. Olay sırasında hesapta iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasının da  etkin olmadığı belirtildi. 

Bu durum Wall Street'in en önemli düzenleyici kurumlarından birisinin büyük güvenlik zaafiyetini ortaya koydu.

TEPKİLER ARTTI

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) X hesabının ihlali ve yanlış Bitcoin ETF onayı haberinin yayılması, uzmanlar ciddi endişeyle karşılandı.

ABD Senatörleri J.D. Vance ve Thom Tillis, SEC’in iç siber güvenlik prosedürleri konusundaki endişelerini dile getirirken, olayın netleştirilmesini talep ettiler. Fox Business’tan Charles Gasparino, SEC’in piyasa manipülasyonu iddiaları için kendi kendini soruşturması gerektiğini belirti.

Bazı yorumcular, SEC’in yakın zamanda yapılan “yetkisiz” gönderiyi, ETF onayını geciktirmek için bir bahane olarak kullanabileceğini öne sürse de, bazıları bunun uzak bir ihtimal olduğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

Yaklaşık bir düzine şirket ABD'de Bitcoin endeksli ETF'leri listelemek için başvuruda bulunmıştı. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi Blackrock ile VanEck, WisdomTree, Fidelity, Bitwise, Grayscale Investmens ve Invesco, spot Bitcoin ETF'si için SEC'e başvuru yapan firmalar arasında yer almıştı. 

Spot Bitcoin ETF'ler için talep yoğun olmasına rağmen, SEC, bu tür bir ETF ile ilişkili riskler konusunda daha temkinli yaklaşım göstermişti. 

ABD'de federal mahkeme, geçen yıl ağustos ayında SEC'in kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale'in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin hatalı olduğunu belirtmiş, söz konusu kararı bozmuştu. 

Spot Bitcoin ETF'sinin onaylanacağına dair spekülasyonlar geçen yıl kripto paralardaki yükselişi desteklerken, geçen hafta çıkan haberlerde de SEC'in Nasdaq, Chicago Opsiyon Borsası (CBOE) ve New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) olmak üzere büyük borsalarla spot Bitcoin ETF'ler hakkında görüşmelerde bulunduğu belirtilmişti. 

Son olarak, SEC'e spot Bitcoin ETF için başvuruda bulunan şirketlerin, ücret bilgilerini içeren güncellenmiş dosyalarını sunmaları, birkaç gün içinde SEC'in kararının çıkabileceği şeklinde yorumlanmıştı.