EURO 2024 F Grubu'nun ikinci maçında Portekiz'e kaybeden A Milli Futbol Takımı'nda kaptan Hakan Çalhanoğlu basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 3-0 kaybedilen mücadele sonrası oyuncu tercihleri nedeniyle eleştirilen teknik direktör Vincenzo Montella'yı koruması gerektiğini söyleyen Çalhanoğlu, Arda Güler'in idmanda yaşadığı sakatlığı nedeniyle mücadeleye 11'de başlamadığını ve son maç için dinlendirildiğini ifade etti.

İşte Hakan Çalhanoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

''İSTEMEDİĞİMİZ ŞEYLER OLDU'

"Dünkü maçtan sonra her şey daha zor oluyor ama dünyanın sonu değil. İlk baştan beri gruptan çıkma hedefimiz vardı. Hala bu şansımız var. Dün istediğimiz sonucu alamadık ama hiçbir şey daha bitmedi. Bir maçımız daha var. Takımımız inanıyor. Maçta istemediğimiz şeyler oldu, şanssızlıklar oldu. Futbolda olan şeyler. Önemli olan bizim takımımızın hala inanması. Maçtan sonra konuştuk. Önümüze bakacağız, önümüze bakmak zorundayız. İnşallah bu gruptan çıkacağız." ifadelerini kullandı.

'BAZI ŞEYLERİ DIŞARIYA YANSITMAK BİZE YAKIŞMIYOR'

''Arda Güler tezahüratlarını duyduk. Arda bizim için çok değerli, herkes değerli. Bazen siz idmanda, takım içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz. Arda'nın sakatlığını bilmiyorsunuz. Bu konuda hocayı korumalıyım. Arda kasığından sakatlık geçirdi. Yoksa oynayacaktı. Birlikte konuşarak bu kararı aldılar. Bunu hoca daha iyi biliyor, dışarıya yansıtmadı. Bazı şeyleri dışarıya yansıtmak bize yakışmıyor. Arda'nın sonradan oyuna girme şekli oydu. Kasığında bir sorunu vardı. Koruma amaçlı dışarıda bıraktı en son maça hazır olsun diye.''

'BİLMEDİĞİNİZ ÇOK ŞEY VAR'

"Arda'nın ve hocanın ne konuştuklarını bilmiyorum. O yüzden bir şey söyleyemem. Biz Arda'ya nasıl değer veriyorsak, hoca da aynı şekilde değer veriyor, tüm oyunculara değer veriyor. Dediğim gibi, bilmediğiniz çok şey var. Bazı oyuncular 2-3 günde bir oynamaya alışkın değil. O yüzden dinlenmeler oluyor. Hoca, oyuncularla görüşüyor ve değerlendiriyor. Fiziksel anlamda çok yoğun 2-3 günde bir oynamak."

'BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUM'

"Biz hep zoru başardık, bunu biliyorsunuz. Deplasmanda Hırvatistan'ı yendik, lider çıktık. İzlanda maçında zoru başardık. Biz buna alışkınız. Yeni bir şey değil. Bunu da başaracağımıza inanıyorum."

"DUYGUSAL BİR ÜLKEYİZ"

"Biz genel olarak duygusal insanlarız, ülke olarak öyleyiz. Şunu unutmamak lazım, Portekiz güçlü bir takım. Kaliteli oyuncuları var. Almanya ve İspanya gibi favori. Portekiz'i yenebilir miydik, evet yenebilirdik ama 1-0 2-0 geride olduğumuzda oyundan düşüyoruz. Bunu geliştirmemiz gerekiyor. Samet ile Altay'ın olayı oldu. Saha içinde bazen biz konuşuyoruz ama duyulmuyor. Bu futbolda olan bir şey, önemli olan onları ayağa kaldırmak. Burada ben diye bir şey yok, biz. Biz beraber kazanırız, kaybederiz. Yolun sonunda değiliz. Devam ediyor. Çok zor bir maç olacak ama biz inanıyoruz ve o yüzden de devam edeceğiz."