Ankaragücü eski Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın da aralarında bulunduğu, hakem Halil Umut Meler'e saldıran dört sanığın yargılandığı davada tanıklar dinlendi.

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, geçen yıl 11 Aralık'ta Ankara Eryaman Stadyumu'nda oynanan maçın ardından sahaya girerek hakem Halil Umut Meler'e yumruk attı.

Koca'nın yanındaki iki kişi de yere düşen Meler'in kafasını tekmeledi. Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Ankaragücü Kulüp Başkanlığı görevinden istifa eden Faruk Koca ile Kenan Çelikkaya ve Yunus Şahin tutuklandı. Koca, 15 gün cezaevinde kaldıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere 27 Aralık'ta tahliye edildi.

Üç kişi hakkında 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama' ve 'yasak alanlara girme' suçlamasıyla dava açıldı.

Koca'ya ayrıca 'tehdit' suçlaması da yöneltilirken, sanık Osman Erkan Can hakkında da 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralamaya teşebbüs' ve 'yasak alanlara girme' suçlarından dava açıldı.

"TEHDİT SÖZÜ DUYMADIM"

Ankara Batı 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, şikayetçi Halil Umut Meler ile tutuksuz sanıklar Faruk Koca, Kenan Çelikkaya ve Yunus Şahin katılmadı. Tutuksuz sanık Osman Erkam Can ile avukatlar ise salonda hazır bulundu.

Hakim, dosyanın bu aşamasında tanıkların dinleneceğini belirterek, Ankaragücü Spor Kulübü'nün Reklam ve Pazarlama Sorumlusu İsmail Develi'ye söz verdi.

Develi, olay günü maçta bulunduğunu belirterek, "Olay anında başkanın hakeme vurduktan sonra kendisini uzaklaştıran bendim. Bizzat oradaydım, kesinlikle tehdit sözü duymadım. Söyleseydi yüzde yüz duyardım. Kalabalık olduğundan başka bir kişinin eylemini göremedim. Bilgim ve görgüm bundan ibaret" dedi.

Ankaragücü Spor Kulübü'nde yönetim kurulu üyesi olan tanık Hüseyin Aytekin ise "Kendimize ait akredite alanımız vardı ve buradan maçı izliyordum. Hemen saha kenarı bir yerdir. Faruk Koca'nın saha içine girdiği sırada hemen arkasından geldim. Kendisine fiziken en yakın kişilerden biriydim. Hakeme vurduğunu gördüm, tehdit sözü duymadım. Hiçbir şekilde konuşma geçmedi, söylese duyardım. Faruk Koca ile birlikte uzaklaştık, başka birinin eylemini görmedim" diye konuştu.

"YÜZÜNDEKİ MAHCUBİYETİ GÖRDÜM"

Ankaragücü Spor Kulübü protokol görevlisi Ahmet Öztürk de "Faruk Koca sinirlendiği için sahaya doğru gitti, ben de kendisinin üç dört saniye farkla arkasındaydım. Kendisini tutmak istedim çünkü nasıl bir durumda sahaya girdiğini bilemiyordum. Sahaya girdikten sonra hakeme vurduğunu bizzat gördüm, bir tehdit sözü duymadım. Yakınındaydım, vurduktan sonra kendisi zaten rahatsız olduğu için kendisine su getirdim. Uzaklaştırırken de herhangi bir söz dahi söylemedi. Olayın üzüntüsü içinde yüzündeki mahcubiyeti gördüm. Ben direkt Faruk Bey'in yanında olduğumdan başka şahısların eylemlerini görmedim" ifadelerini kullandı.

Tanık beyanlarının ardından savcı, Adli Tıp Kurumu'ndan rapor beklenmesini talep etti. Hakim talebi kabul ederek Adli Tıp Kurumu'ndan rapor beklenmesine hükmetti. Duruşma 2 Ekim'e ertelendi.