Eski Premier Lig hakemi Peter Walton, Türkiye'de hakem Halil Umut Meler'in yumruklandığı olayı kınarken Liverpool teknik direktörü Jurgen Klopp ve Arsenal teknik direktörü Mikel Arteta'nın hakemlere olan tavrına dikkat çekti.

Çaykur Rizespor ile MKE Ankaragücü arasında oynanan Süper Lig karşılaşmasında hakem Halil Umut Meler, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tarafından yumruklandı.

Bu korkunç olay futbol dünyasında şok etkisi yarattı ve Türk futbolu özellikle tüm üst lig maçlarının ertelenmesiyle kaosa sürüklendi. Bu şok edici olayın ardından, 2003-2012 yılları arasında İngiltere Premier Ligi'nde hakemlik yapan Walton, Arteta ve Klopp'u da hedef alan hararetli açıklamasıyla büyük bir değişimin gerçekleşmesi çağrısında bulundu.

"O ZAMAN BELKİ İKİ KEZ DÜŞÜNÜRLER"

The Times'a yazan Walton, "Tüm yönetim organları derhal ortaya çıkmalı ve bu eylemleri kınamalıdır. Yetkililerin böyle bir zamanda desteklendiklerini hissetmeleri gerekir. O zaman belki Jurgen Klopp ve Mikel Arteta gibiler bir dahaki sefere bir hakemi tartaklamak ya da maçtan sonra tarafsızlığını sorgulamak için acele ettiklerinde iki kez düşünürler." ifadelerini kullandı.

"ÇOK DAHA SERT OLMAMIZ GEREK"

Verilen cezaların sert olması gerektiğini söyleyen Walton, "Ancak sözler ve açıklamalar sizi bir yere kadar götürür. Asıl gerçek, verdiğimiz cezalar açısından çok daha sert olmamız gerektiğidir. Ancak o zaman gerçek bir değişim görebiliriz." dedi.

Her iki menajer de geçtiğimiz sezon hakemlere yönelik davranışları ve yorumları nedeniyle para cezaları ve uzaklaştırmalarla karşı karşıya kaldı ve Arteta en son cezalandırılan menajer oldu.

Geçen hafta Luton Town karşısında alınan galibiyetin ardından Arteta'ya sezonun üçüncü sarı kartı gösterildi ve bu da Aston Villa ile oynanacak ve Gunners'ın yenildiği maçta saha kenarında olmaktan men edileceği anlamına geliyordu.

Walton bu yasağa ince bir gönderme yaparak şunları ekledi:

Daha uzun men cezalarına, puan indirimlerine ihtiyacımız var, menajerlerin maç günleri stada gelmelerine izin verilmemeli. Bu tür caydırıcı önlemler, hakemlere yönelik her türlü kötü muamelenin yanlış olduğu ve hoş görülmeyeceği mesajını verir.