2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) E Grubu ilk maçında Belçika ile Slovakya karşı karşıya geldi. Belçika'nın 86. dakikada Romelu Lukaku'nun kaydettiği gol, Video Yardımcı Hakem (VAR) uyarısı sonrası Halil Umut Meler tarafından iptal edildi.

Karşılaşmaya adeta golle başlayan Slovakya, henüz 7. dakikada savunmanın büyün hatası sonrası Ivan Schranz'ın kaydettiği golle öne geçti. İlk yarısı 1-0 Slovakya'nın üstünlüğü ile sona eren karşılaşmada Belçika'nın 56. dakikada Romelu Lukaku ile kaydettiği gol, yapılan VAR kontrolü sonrası ofsayt gerekçesiyle geçerlilik kazanmadı.

Maçın son bölümünde baskısı arttıran Belçika, 86. dakikada yine Romelu Lukaku ile ağları bir kez daha havalandırdı. Ağlara giden top sonrası Belçikalı futbolcular ve taraftarlar büyük sevinç yaşadı. Halil Umut Meler önce golü verirken, daha sonra VAR uyarısı sonrası 89. dakikada pozisyonu izlemeye gitti.

Pozisyonu tekrar izleyen Halil Umut Meler, gol öncesi Lois Openda'nın topu eliyle kontrol ettiği gerekçesiyle golü iptal etti. Bunun üzerine Belçikalıların yaşadığı inanılmaz sevinç, bir anda büyük bir hüzne dönüştü. 

Kalan dakikalarda başka gol olmayınca mücadeleyi 1-0 kazanan Slovakya, grup maçlarına üç puanla başlamış oldu.