Dünyanın en çok turist ağırlayan kentlerinin başında gelen İspanya'nın Barcelona kentinde halk sokaklara döküldü... 

Son dönemde hem turistlerin sayısındaki artış hem de ülkeye çalışmaya gelen yabancıların sayısının artmasından dolayı kiralık ev krizinin yaşandığı ve yaşam maliyetlerinin arttığı Barcelona'da çok sayıda insan eylem yaptı. 

Pankartlarla Barcelona sokaklarında tur atan halk, turistlerin yoğun olduğu otel ve restoranların önünde slogan attı. Bazı Barcelonalılar turistlere tepki gösterirken, bazı vatandaşlar ellerine aldıkları su tabancasını turistlere doğrulttu. 

Yaklaşık 2800 kişinin katıldığı eylemde, "Barcelona satılık değil" ve "Turistler evlerine gitsin" sloganları atıldı. Birçok otelin önünde eylemi sürdüren göstericiler, "Turistler mahallemizden defolun" sloganı attı. 

Eylemciler 1.6 milyon insanın yaşadığı şehirde son 10 yılda kiraların yüzde 68 arttığını açıklarken bunun sebebi olarak da günlük kiralanan evler ve turizm olduğunu duyurdu. Geçen yıl 12 milyon turistin ziyaret ettiği Barcelona için bu yıl bu sayının aşılması bekleniyor. Bölge sakinleri turistlerin bazı toplumsal ve altyapısal sorunlara sebep olduğunu söyledi.