İsrail ve Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalara 4 günlük insani ara verildi.

Anlaşma kapsamında esir takasının yapılmasının beklendiği dakikalarda Hamas'ın 12 Taylandlı işçiyi serbest bıraktığı duyuruldu.

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Güvenlik yetkilileri ve Dışişleri Bakanlığı tarafından 11 Taylandlı rehinenin serbest bırakıldığı teyit edildi. Büyükelçilik yetkilileri, bir saat içinde onları almak üzere yolda" İfadelerine yer verdi. Thavisin, esirlere ilişkin detayların daha sonra aktarılacağı mesajını verdi.

Kaynaklar, serbest bırakılan kişilerin hepsinin erkek olduğunu belirtirken ilerleyen günlerde daha fazla Taylandlının serbest bırakılmasının beklendiği ifade edildi. Hamas'ın Taylandlı erkekleri serbest bırakması 'sürpriz bir gelişme' olarak değerlendirildi.REHİNELER TEL AVİV, MAHKUMLAR BATI ŞERİA'DA

Taylandlıların serbest bırakılmasından birkaç saat sonra İsrailli 13 esir, Mısır'dan Kerem Şalom Sınır Kapısı üzerinden ülkeye giriş yaptı.

Otobüsle Mısır'dan İsrail'e getirilen esirler daha sonra buradan helikopterle Tel Aviv yakınındaki 2 ayrı hastaneye götürüldü.

Burada sağlık kontrollerinden geçirilen esirlerin daha sonra aile üyeleriyle bir araya gelmeleri bekleniyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, serbest bırakılan rehinelerden 4’ünün Almanya vatandaşı olduğunu açıkladı.İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan 24 kadın ve 15 çocuk olmak üzere 39 Filistinli de serbest bırakıldı. Filistinliler, Batı Şeria bölgesine geçti.

Yüzlerce Filistinli serbest bırakılan esirleri karşılamak için Filistin ve Hamas bayraklarıyla Batı Şeria'nın Betunya Beldesi'ne toplandı.

İsrail askerleri, serbest bırakılan Filistinlileri taşıyan otobüslerin etrafında toplananları ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederek dağıtmaya çalıştı.Özgürlüğüne kavuşan Filistinli kadınlardan Hanan Bergusi, "Özgürlüğümüz direnişçilerin varlığına bağlıdır. Onurumuz onların varlığına bağlıdır. Başımızın dik olmasını sağlayan, direnişin varlığıdır. Direnişçiler olmasaydı tek bir esir serbest bırakılmazdı" dedi.

İSRAİL'DEN SERBEST BIRAKILANLARA YASAK

Filistinli Esirler Cemiyeti’nden yapılan bilgilendirmeye göre, İsrail polisi, serbest bırakılan Filistinlilerin basına açıklama yapmasını yasakladı. Serbest kalan tutuklunun evinde toplantı yapılmasına da izin verilmeyecek. Buna ek olarak serbest bırakılan Filistinli tutuklular ve ailelerinin kutlama için tatlı dağıtmamaları istendi.

Bu yasaklara uymayan Filistinli tutuklular yaklaşık 18 bin dolar para cezasına çarptırılacak.

CEZAEVİ ÖNÜNDE GERGİNLİK

İsrail ordusu, serbest bırakılan 39 Filistinli mahkumun sevk edildiği Ofer Cezaevi önünde bekleyen Filistinlileri göz yaşartıcı gaz bombalarıyla dağıttı. Filistinliler, İsrail güçlerine taş atarak karşılık verdi.TOPLAM 200 KİŞİ SERBEST BIRAKILACAK

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. Uzlaşıya göre 4 günde Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. Serbest kalacak esirler her iki taraftan kadın ve çocuklardan oluşuyor.

“GAZZE’YE SALDIRILAR DEVAM EDECEK”

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, çatışmalara verilen 4 günlük aranın ardından Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların devam edeceğini söyledi.

Gantz, esirlerin ailelerine seslenerek, "Tüm rehinelerin ailelerine güvence vermek istiyorum: Durmayacağız, rehineleri geri almak ve caydırıcılığı yeniden tesis etmek için Gazze'deki çabaları ve 'askeri harekatı' yeniden başlatacağız”" ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da benzer bir açıklama yaptı. Gallant, "Kısa bir insani ara olacak sonrasında tüm askeri gücümüzle savaşa devam edeceğiz. Hamas'ın yok edilmesi ve esirlerin serbest bırakılması hedefini gerçekleştirinceye kadar durmayacağız. (Hamas'ın elinde) 240 esir var ve bu, kabul edebileceğimiz ve hoş görebileceğimiz bir şey değil" dedi. (AJANSLAR)