Hamas, Telegram hesabından, Gazze Şeridi'nde İsrail ordusuna karşı yürüttükleri faaliyetlere ilişkin olarak açıklama yaptı.

Açıklamada, Gazze kentinin Şeyh Rıdvan Mahallesi'nde yaşanan çatışmalarda, İsrail özel kuvvetlerinden 20'den fazla ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

Kassam Tugayları bir başka açıklamada, Şeyh Rıdvan Mahallesi'nde İsrail'e ait bir Merkava tankını "Şuvaz" adlı el yapımı patlayıcı ile hedef aldıklarını aktardı.

Ayrıca Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde İsrail araçlarının ve askerlerinin bulunduğu 2 alanın havan toplarıyla vurulduğu kaydedildi.

Hamas’tan yapılan bir sonraki açıklamada, Gazze kentinin doğusundaki Et-Tuffah Mahallesi'nde bir binada konuşlanan İsrail askerlerine pusu kurulduğu ve binada bulunan askerlerin saldırı sonucu öldüğü ya da yaralandığı belirtildi.

Kassam Tugayları, savaşçılarının Tuffah ve Ed-Derec mahallelerinde 8 İsrail tankını "Yasin-105" füzesiyle vurduğunu aktardı.

Gazze'nin batısındaki Şeyh Aclin Mahallesi'nde de İsrail'e ait bir Merkava tankı ile 2 askeri cipin "Yasin-105" füzeleriyle hedef alındığı kaydedilen açıklamada, piyade güçleriyle girilen çatışmalarda 1 İsrail askerinin ağır kalibreli M99 silahıyla, bir binanın içindeki piyade birliğinin ise anti-personel TBG roketiyle vurulduğu kaydedildi.

Öte yandan Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde İsrail askerleri ile araçlarının havan toplarıyla hedef alındığı ifade edildi.

Aynı şekilde Han Yunus'ta bir grup İsrail askerinin konuşlandığı evin havaya uçurulduğu ve içerideki askerlerin öldüğü ve yaralandığı, havan topuyla düzenlenen başka bir saldırıda da İsrail askerleri ile araçlarının hedef alındığı bilgisi verildi.

Açıklamada, Refah kentinin doğusunda da İsrail askerleri ve askeri araçlarının havan toplarıyla vurulduğu belirtildi.