Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze’de İsrail’in bombardımanları dolayısıyla rehinelerden sorumlu olan bir grup ile iletişimin kesildiğini bildirdi.

Ubeyde, grubun 5 İsrailli rehineden sorumlu olduğunu belirtirken “bu kişilerin İsrail saldırısında öldüğüne inandığını” ekledi.

Ubeyde, bu kişiler arasında 18 Aralık'ta İsrail hükümetine görüntülü mesaj göndererek "bizi buradan kurtarın" çağrısında bulunan 3 yaşlı esirin de bulunduğunu kaydetti.

Gazze'de Hamas'ın elinde 100'den fazla İsrailli esirin olduğu tahmin ediliyor.

“ÇOK SAYIDA ASKERİ ÖLDÜRDÜK”

Hamas daha sonra Gazze Şeridi'nde İsrail ordusuna ile yaşanan çatışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde 2 İsrail askerinin RPG roketiyle hedef alınarak öldürüldüğü öne sürülen açıklamada, Han Yunus'un doğusunda da "Yahalom" adlı özel harekat birliğinden 5 İsrail askerinin tünellerden birine çekilerek, tünelin havaya uçurulması sonucu askerlerin yaşamını yitirdiği söylendi.

Açıklamada, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Cuhr ed-Dik bölgesinde İsrail ordusuna ait 4 cipin pusuya düşürülerek antipersonel ve antitank bombalarıyla hedef alındığı ileri sürüldü. Hamas, söz konusu saldırıda öldürülen İsrail askerlerinin sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

İSRAİL, REHİNELERİ ÖLDÜRMÜŞTÜ

İsrail'in Hamas'ın elinde bulunan 3 rehineyi öldürmesi ülkede büyük tepki çekmişti.

Esirlerin, üstlerinin çıplak ve ellerinde beyaz bayrak ile İbranice yardım çağrıları yaptığı sırada öldürüldüğü İsrail basını tarafından yazılmıştı.

Hamas ile çatışmaların başladığı günden beri esirler konusunda baskı altında olan İsrail hükümetine yönelik Batı Kudüs ve Tel Aviv'de birçok gösteri düzenlenmişti.