7 Ekim'de Hamas'ın silahlı Kassam Tugayları'nın saldırıları sonrasında bütün dünyanın tepkisine rağmen Filistin'de sivillere yönelik saldırıların dozunu artıran İsrail ve Hamas'ın ateşkes planı gündemden düşmüyor. 

Geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden bölgede ateşkes ilan edilmesi için bir plan hazırlamış ve tarafları bir araya getirmeye çalışmıştı. Biden'ın bu planına bugün Hamas'ın üst düzey bir isminden yanıt geldi. 

İngiltere'nin saygın haber ajanslarından Reuters'a konuşan bir yetkili Hamas'ın ABD tarafından sunulan ateşkes önerisinde talep ettiği değişikliklerin "önemli olmadığını" ve İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesini içerdiğini söyledi.

100 FİLİSTİNLİ MAHKUM DETAYI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü yaptığı açıklamada Hamas'ın ABD destekli teklifte bazıları uygulanamaz olan çok sayıda değişiklik önerdiğini ancak arabulucuların boşlukları kapatmaya kararlı olduğunu söyledi.

Üst düzey Hamas lideri, Hamas'ın İsrail hapishanelerinden salıverilecek uzun süreli mahkumiyetleri olan 100 Filistinlinin listesini seçmesini talep ettiğini söyledi.

Hamas yetkilisi, İsrail belgesinde Hamas'ın belirleyeceği 100 ağır cezalı Filistinli mahkûmun yer almamasına ve ağır cezalı mahkûmların serbest bırakılma süresinin cezalarının kalan 15 yılını geçmeyecek şekilde kısıtlanmasına itiraz ettiklerini söyledi.

Hamas lideri, "Hamas liderliğine göre itirazı gerektirecek önemli bir değişiklik yok" dedi.

TÜRKİYE DETAYI

Öte yandan Orta Doğu medyası Hamas'ın taleplerinin bazı detayları da yayınladı. Mısır'ın önde gelen medya kuruluşlarından Al-Ahram Hamas'ın talep ettiği bazı diğer detayları da paylaştı.

Hamas'ın Çin, Rusya ve Türkiye'nin de ABD, Katar ve Mısır'la birlikte garantör olması konusunda talepte bulunduğu duyuruldu. 

İsrail'in devlet televizyonu Kan da bu taleplerin ABD ve İsrail tarafından reddedildiğini aktardı.

Hamas, değiştirilen ateşkes anlaşmasında İsrail askerlerinin boşaltması gereken yerlere "Philadelphi koridoru dâhil" ibaresini de ekledi. Hamas tarafından yapılan değişikliklerin kabul edilmesi halinde Birleşmiş Milletler de ateşkes anlaşmasının garantörü olabilecek.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bir süre önce Hamas'ın istediği değişikliklerin pratik olmadığını ve kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.

BLINKEN NE DEMİŞTİ?

Katar'ın Al Jazeera kanalına konuşan Blinken, Başkan Biden'in önerisinin Birleşmiş Milletler (BM), Arap Birliği ile Filistin yönetimi ve İsrail dahil tüm bölge ülkelerinden destek aldığını ancak Hamas'ın, yanıtını vermekte geciktiğini ve yanıtın diğer tarafların ifade ettiği onayla uyumlu olmadığını dile getirmişti. 

Blinken, Hamas'ın teklifin "daha önce kabul ettiği" bazı hükümlerini, "bazılarının uygulanabilir, bazılarının ise geçerli olmadığını" göz önünde bulundurarak değiştirmeye çalıştığını söylemişti.

Önerinin ayrıntılarına girmekten kaçınan Blinken, önerinin uygulanmaması için "hiçbir neden görmediğini" vurgulayarak, "Biden'in önerisi Gazze'de ateşkese ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu" diye konuştu.