7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın İsrail'e düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren dövme sanatçısı Shani Louk aylar sonra yeniden gündem oldu... 

Hamas'ın saldırısında yaşamını yitiren ve sosyal medya ve haber ajanslarının servis ettiği fotoğraflarda Hamas militanlarının bir kamyonetin arkasına cansız bedenini yerleştirerek gezdirdiği anlar büyük tepki çekmişti. Fotoğraf ve videoların yayınlanmasından bir süre sonra 22 yaşındaki Louk'un yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. 

ABD merkezli haber ajansı Associated Press'ın telifli çalıştığı fotoğrafçı Ali Mahmud, düzenlenen fotoğrafçılık yarışmasında birincilik ödülünün sahibi oldu. Fotoğrafta silahlı 5 Hamas militanı bir kamyonetin arkasında Louk'un yarı çıplak ve yaralı cansız bedeninin yanında otururken görülüyor. Hamas militanlarından biri ayağını Louk'un üzerine koyarken ödülü veren Reynolds Gazetecilik Enstitüsü'nün Louk'un adını duyurmaması tepki çekti. 

Sosyal medyada birçok kullanıcı Louk'un anısına onun isminin anılması gerektiğini savunurken, genç kadının babası da konuştu. 

Louk'un babası Nissim, "Bu fotorğafın ödül kazanması önemli. Bu son 50 yıldaki en önemli fotoğraflardan biri. Tarihi bir önemi var ve bizim için de çok büyük bir duygusal yükü var" ifadesini kullandı. Nissim, kızının cansız bedeninin yer aldığı fotoğrafın tarihe bir iz bırakacağını dile getirdi. 

"BU HİÇ ETİK DEĞİL"

Nissim, "Bu fotoğraflar günümüzü anlatıyor. Şu an ağlarsam ve tepki gösterirsem ne olur? Bu tarih, 100 yıl sonra bakacaklar ve ne olduğunu bilecekler. Ben dünyayı gezdim ve herkes Shani'nin kim olduğunu biliyor" dedi.

Louk'un arkadaşları ise verilen ödülde Louk'un cansız bedeninin yer aldığı fotoğrafın ödül almasına tepki gösterdi. Shani Cohen isimli arkadaşı, "Arkadaşımın bu fotoğrafının sosyal medyada yayılması ve bir fotoğrafçının bu kareyle ödül alması şoke edici. Bence bu etik değil ve tamamen saçmalık" ifadesini kullandı.