7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırısı sonrasında başlayan İsrail-Hamas savaşı devam ederken dikkat çekici bir gelişme yaşandı... 

Gazze'de operasyon düzenleyen İsrail ordusu, Hamas'ın gizli belge ve yazışmalarını buldu. İngiliz Sunday Times gazetesinin özel haberinde, Hamas'ın 2022'de Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri bozmak için bir sabotaj hazırlığı içerisinde olduğu iddia edildi. 

Belgelerde, İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmayı bozmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğraflarının yakılacağı bir eylem gösterisi düzenlenmesinin gündeme geldiği öne sürüldü. 

Hamas'ın siyasi lideri Yahya Sinvar'ın 2022 ve geçen yıl Gazze'de yaptığı toplantıların kayıtlarında bazı detaylar öne çıktı. 

"TÜRK HÜKÜMETİNİ PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ"

Hamas'ın 7 Ekim'den önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail arasında giderek artan bir yakınlaşmadan rahatsızlık duyduğu belirtilirken, Erdoğan'ın Mart 2022'de İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşmesinden önce yardımcılarından biri tarafından Sinvar için hazırlanan bir brifingde "Türkiye'nin bir süredir kendi çıkarları için düşmanla yakınlaşmaya çalıştığı" belirtildi.

Belgelerin İsrail ordusu tarafından bir bilgisayardaki dokümanlardan çıkarıldığı da aktarıldı. İsrail ordusu, Hamas'ın merkezine bir operasyon düzenlemiş ve çok sayıda belgeyi de ele geçirdiğini duyurmuştu. 

Brifing belgesinde Sinvar'ın yardımcısının, Türk hükümetini "kitlesel [protesto] yürüyüşleri ve Türkiye Cumhurbaşkanı'nın resimlerinin yakılması" ile tehdit etmenin yanı sıra Türk medyasında reklam alanı satın almayı ve Türkiye'deki seçimlere müdahil olmayı önerdiği de öne sürüldü.

Ancak yardımcısı "hareket içindeki bazı üst düzey kişilerin" Türkiye'yi desteklemeye devam ettiğini ve bu tür adımlara karşı çıktığını söylüyor. 

ERDOĞAN-NETANYAHU GÖRÜŞMESİNDEN SONRA TOPLANMIŞLAR

İsrail ordusu, Sinvar'ın Han Yunus'taki ofisinde bulunan bir kasada, Erdoğan'ın 7 Ekim saldırısından 17 gün önce Eylül ayında BM Genel Kurulu'nda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmeden kısa bir süre önce gerçekleşen Hamas siyasi bürosunun bir toplantısının özetini buldu. Bu görüşme iki liderin ilk yüz yüze görüşmesiydi ve iki ülke arasındaki ilişkiler açısından bir dönüm noktası olarak kabul ediliyordu.

İddia edilen belgeye göre Hamas görüşmesinde ele alınan konular arasında "Türk liderliğine Netanyahu'yu şimdi kabul etmenin ciddiyeti ve hassasiyeti konusunda tavsiyede bulunmanın önemi" de vardı.