Hamas'ın Telegram hesabından, İsrailli esirlerin hükümete kurtarma çağrısında bulunduğu görüntülü mesaj paylaşıldı.

"ZOR ŞARTLAR ALTINDA YAŞIYORUZ"

Üç yaşlı İsraillinin göründüğü videoda konuşan ve kendisini Haiem Bery olarak tanıtan 79 yaşındaki esir, bir grup yaşlı ile tutulduğunu, hepsinin kronik hastalıklarının bulunduğunu ve zor şartlar altında yaşadıklarını söyledi.

"BİZİ BURADAN KURTARMAK ZORUNDASINIZ"

"Biz İsrail'in kuruluşunun temelini atan nesiliz, İsrail ordusunu başlatanlar bizdik. Niçin burada terk edildiğimizi anlamıyorum?" diyen Bery, "Ne pahasına olursa olsun bizi buradan kurtarmak zorundasınız" ifadelerini kullandı.

"KURBAN OLMAK İSTEMİYORUZ"

Bery, İsrail ordusunun hedefi olmak istemediğine dikkati çekerek, "İsrail ordusunun hava saldırılarının kurbanı olmak istemiyoruz. Bizi koşulsuz serbest bırakın. Burada yaşlanmamıza izin vermeyin." diyerek sözlerine son verdi.

Görüntüye, sözleri "Yaşlılık zamanımda beni bırakma, gücüm tükendiğinde beni bırakma" olan Yahudi ilahisi eşlik etti.

İSRAİL: HAMAS'IN ZULMÜNÜ GÖSTERİYOR

İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas’ın paylaştığı videonun ‘gaddarca bir terör eylemi’ olduğunu söyledi.  

Videonun “Hamas’ın tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan yaşlı sivillere karşı zulmünü gösterdiğini” söyleyen Hagari, “Kalbimiz her an rehineler ve aileleriyle birlikte” dedi.

Esirlere seslenen Hagari, “Umarım beni duyabilirsiniz. Evinize güvenli bir şekilde dönmeniz için her şeyi yapıyoruz, bunu bilmelisiniz. Siz dönene kadar durmak yok” dedi.