Almanya’da emekli maaşları, 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 4.57 oranında artacak. Artış, ülkedeki enflasyonun iki kat üzerinde ve 2037 yılına kadar da, çalışanların ücretlerindeki artışa paralel olarak her yıl otomatikman artacak. Alman emekliler, 2037 yılına kadar Euro bazında yüzde 43 veya 45 oranında zam alacak.

ALMANYA’DA 45 YIL ÇALIŞAN TÜRK...

45 yıl çalışmış ve normal şartlarda emekli olmuş bir Alman’ın ya da Almanya’da çalışmış Türk’ün maaşı, son zamla birlikte ortalama Bin 692 Euro’dan, Bin 769 Euro’ya çıkacak. 35 yıl yüksek prim ödemiş Türk de yine yüksek maaş alacak. Almanya’dan emekli olanlar, Temmuz ayı sonunda Türk lirası olarak aylık 62 bin 552 TL alıyor olacak.

13 YIL SONRAKİ MAAŞ DA BELLİ

Almanya’daki emeklilerin önümüzdeki 13 yılda alacakları zam da ana hatlarıyla belirlendi. Her yıl emekli zammı yüzde 2.6 oranında artacak. 2037 yılına kadar ortalama emekli maaşlarının toplam yüzde 43 artması bekleniyor. Eğer ülkede yüksek zamlar olursa, artış Euro bazında yüzde 50’yi bulabilecek.

ORTALAMA DUL AYLIĞI ARTACAK

Sadece emekli maaşları değil, bakım paraları, dul ve yetim maaşları da bu ay sonundan itibaren artıyor. 722 Euro’luk dul maaşı 755 Euro’ya çıkacak.

Almanya’da emeklilik maaşları yasayla belirleniyor ve her yıl 1 Temmuz’da ayarlama yapılıyor.

DİĞER ÜLKELERDEKİ DURUM

Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde de emekli maaşları ortalama 1500 Euro ile 1950 Euro arasında değişiyor. Bu ülkelerde de her yıl emekli maaşlarına düzenli olarak zamlar yapılıyor.

Düşük emekli maaşı alanlara yasal olarak kira yardımı, ek destekler, yakacak yardımları veriliyor. Ayrıca sağlık sisteminden ücretsiz yararlanıyorlar. Böylece emeklilerin geçim sıkıntısı ortadan kalkıyor.