Pakistan'ın eski başbakanı İmran Khan, devlet hediyelerini yasa dışı olarak satmaktan ağustos ayından bu yana hapiste ama bu durum, onun kampanya yürütmesine engel değil.

Liderin siyasi partisi pazar akşamı, sesini kopyalamak için yapay zekâ ses klonlama teknolojisini kullanarak dört dakikalık bir video yayınladı. 

Khan'ın partisinin sosyal medya lideri Cibran İlyas, videoyu X'te yayınladı. 

Khan destekçileri videoya sosyal medyada övgülerle yağdırdı. Voicebot.ai, Khan'ın sosyal medya ekibinin, politikacının sesini kopyalamak için Khan'ın eski mitinglerinden arşiv görüntülerini ve ElevenLab'ın sentetik ses motorunu kullandığı bildirildi. Video, hem tarihi görüntülerin hem de hazır görüntülerin bir karışımı olarak ortaya çıktı.

Beş saatlik sanal miting YouTube'da 500 binden fazla izlendi ve binlerce kişi diğer sosyal medya platformlarında da yayınlandı. Pakistan hükümeti, halkın sanal mitingi izlemesini engellemek için pazar günü Facebook, Instagram, X ve YouTube'a erişimi kapattı. İnternet izleme ajansı NetBlocks'un X'te yayınladığı bir gönderiye göre, pazar akşamı Pakistan'daki sosyal platformlarda ülke çapında bir kesinti yaşandı.