Harry Potter filmlerinde kullanıldıktan sonra Hogwarts Ekspresi olarak da anılan Jacobite treni, 1950'lerden kalma kapıları yüzünden tartışma konusu oldu.

Hikayesi JK Rowling'e ait olan fantastik film serisinde ölümsüzleşen tren, ünlü Glenfinnan Viyadüğü de dahil olmak üzere Fort William'dan Mallaig'e giden turistler arasında son derece popüler.

Birleşik Krallık'ın en büyükdemiryolu operatörü olan WCR, ana hatlarda izin verilmeyen menteşeli kapılı vagonlarla çalışmasına izin veren bir muafiyet kapsamında 30 yıldan fazla bir süredir bu eşsiz hatta turistleri ağırlıyor. WCR, muafiyetin yenilenmesi için başvuruda bulundu.

Ancak aralık ayında Demiryolu ve Karayolu Ofisi'ne (ORR) karşı kapıları değiştirmenin çok pahalıya mal olacağını iddia ettikten sonra başvuru süreci tamamlanamadı.

Britanya'nın tarihi trenlerinin yüzde 60'ına sahip olan WCR, bu kuralın onları ortadan kaldıracağından ve Birleşik Krallık ana hattının dışına çıkmaya zorlayabileceğinden korkuyordu. Ancak hakim, operatörün davasını reddetti ve ORR'nin 'haklı' bir yaklaşım benimsediği sonucuna vardı.

Askıya alma hakkında konuşan WCR Ticari Müdürü James Shuttleworth şunları söyledi:

"Bu hizmeti askıya almak zorunda kaldığımız için hayal kırıklığına uğradık ve seyahat rezervasyonu yapan müşterilerimize verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Geçici muafiyet talebimizi yeniden gözden geçirmesi için ORR'ye bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Jacobite hizmetinden her yıl binlerce müşteri yararlanıyor. Mallaig ve Fort William'ın yerel ekonomilerini güçlendiriyor ve Birleşik Krallık'ın turizm sektörüne tahmini olarak 20 milyon pound kazandırıyor.

ORR bize daha fazla muafiyet tanımazsa, bunun hem yerel hem de ulusal topluluklarda 50 milyon pound'a kadar değer kaybına neden olabileceğine inanıyoruz."

Çevrimiçi olarak yayınlanan bir açıklamada WCR, hizmetin ne zaman yeniden başlayacağının da tamamen kontrolleri dışında olduğunu ekledi.