Avukat İbrahim (60) ve eşi Şerife Erenci (43), 2013 yılında 4. çocuklarının doğumu için gittikleri özel hastanede doktorları D.A.'ya, tüp ligasyonu yaptırmak istediklerini söyledi. Şerife Erenci'nin 4,5 yıl sonra hamile olduğunu öğrenmeleri üzerine başvurdukları doktor, işlemin yapıldığını söyleyerek kürtaj önerisinde bulundu. Erenci çifti, bu teklifi kabul etmeyerek doktor ve hastane aleyhine dava açtı. Ancak, dava süreci uzun sürdü ve hakim davadan çekildi.

"NE BAĞLAMA, NE KESİLME YAPILMIŞ"

Şerife Erenci, "Doktorumuz doğum esnasında bütün kayıtları aldı. Ne bağlama yapılmış, ne kesilme yapılmış. Doktor D.A. bize işlemin yapıldığını, çok nadir de olsa böyle durum yaşanabileceğini söyledi. Aynı doktorun çıkan haberlerde bir kadının da doğumunda vücudunda sargı bezi unuttuğunu gördüm. Kadınlar gidecekleri doktorları iyi araştırsın" dedi.

D.A.'nın daha önce başka bir hastanın doğumu sırasında vücudunda 30 santimetrelik gazlı bez unuttuğunun ortaya çıkmasıyla olayın detayları arttı. İlgili aile şikayetçi olurken, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, hastane ve doktor D.A. hakkında inceleme başlattı.

HAKİM DAVADAN ÇEKİLDİ 

Söz konusu doktora tazminat davası açtıklarına dikkati çeken Erenci, "Yargılamanın bu kadar uzun sürmesinin nedeni ilk birkaç yıl yargılamada hiç aşama kaydedilmediğini gördük. Bize verilen süre yaklaşık 270 gündü ve bu süreçte tamamlanacağı yönündeydi. Yargılama şu an 6'ncı yıla girdi. Bu arada davaya bakan kadın hakimimiz, doğumuna 2 aya kala izne ayrılacağını belirtti. Doktorunun da söz konusu doktor olduğunu belirterek, davadan çekildi" dedi.

"ÇOCUĞUM 'SİZ BENİ İSTEMEDİNİZ Mİ' DİYOR"

Erenci, "Çocuğumla kardeşleri arasında bazen 'Siz beni istemediniz mi' gibi konuşmalar da oluyor. Biz elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz ama daha küçük olduğu için tam izah edemiyoruz. İleride psikolojisini etkiler mi bilmiyoruz. Yüzde 100 haklı olduğumuz konuda adaletin de bizim yanımızda olacağını düşünüyorum. Doktorun yanına tüp ligasyon sonrasında 'gebeyim' diye gittiğimde bana 'Bu ilk defa başıma gelmiyor ki' dediğinde çok şaşırmıştım" dedi.