CHP'nin Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı 31 Mart'ta yeniden aday göstermesi büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Dün kentte düzenlenen 6 Şubat anma programında vatandaşların protestolarına maruz kalan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, SÖZCÜ TV'de Aslı Kurtuluş Mutlu moderatörlüğünde, Sözcü Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk ve Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'in sorularını yanıtladı.

PROTESTO AÇIKLAMASI

Hatay'da kendisine yönelik protestolarla ilgili Savaş, şu ifadeleri kullandı;

*Protestoları belli kişiler yönlendirdi. Gruplar hazırlanmışlar, dünden beri emniyet zannediyorsam topluyor. Esas mesele şu: Orada hem ana muhalefet lideri, hem de bir bakan var. Birçok protokol mensubu var. Bir tanesini sayın bakanımıza sesleniyor… Artı bir taraftan çakmak, su şişeleri yağıyor protokolün üzerine.

*Bazı arkadaşlarımızın kafasına geldi. Doğru dürüst bir önlem alınmamıştı. Bakan beye, genel başkanımıza, bizlere… Birisinin elinde silah, el bombası olsa bir sürü insan hayatını kaybederdi.

*İnsanlar dua etmek için bir araya geldi. Yolda bana yapılan protestolarda 250 kişi vardı en fazla. Bir de bakıyorsunuz içeride çok daha fazla bir sesle, müthiş bir gürültüyle sayın bakanı konuşturmadılar. Orada hepimizin hayati tehlikesi vardı.

*Ek kuvvetler de geldi. Herkes birbirine karışmıştı ve biz depremin birinci yıl dönümüzde şehit olan kardeşlerimizi, büyüklerimizi anmaya giderken canları kaybedebilirdik. Orada hepimizin hayati tehlikesi vardı, halkın da hayati tehlikesi vardı.

*Benimkisi müthiş bir şekilde hazırlanmış. Bunlar zamanla çıkar, iktidar partisinden 50-60 kişi de vardı. Sinerjik bir şekilde bana karşı çalışma yaptılar.

"YETKİ TAMAMEN ONLARIN ELİNE GEÇTİ"

*OHAL oldu, OHAL’de yetki tamamen onların elinde ama mücbir sebep devam ettiği için Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) yasaları geçerli. Hatay’ın ishale hatları yıkıldı. Her taraf yıkıldığı için… 12 kat fazla iş gücü oldu ve gelirlerimiz yüzde 40’a düştü.

*Bu kadar imkanlarla belediye hiç boş durmadı. Arkadaşlarımız hafta sonu bile gece gündüz çalıştı. Eğer dördüncü seviyede alarm vermişseniz uluslararası yardım istiyorsunuz demektir. Devletin gücü yetmeyip uluslararası yardım istenen yerde… Rutin işlerimizi fazlasıyla yapıyoruz. Altyapı konusunda su gitmeyen yerimiz yok.

DEVLETTEN DESTEK ALABİLİYOR MUSUNUZ?

*Murat Kurum zamanında bizi görmezden geldiler. Sayın Özhaseki hassas davranıyor, teşekkür ederim. Kurum bizi görmedi, duymadı, telefonumuza çıkmadı, yazdığımız yazılara cevap vermedi. Ama Özhaseki bizi dışlamadı. Bakanlıkla ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hassas davranıyor.

*Aynı sıkıntıları Cumhurbaşkanımız da çekmiş. Öyle videolar var ki hükümete karşı demokrasi dersi vermiş. Devlette bütünlük istiyoruz. Belediyelerle hükümet arasında birlikte çalışma kültürü istiyoruz. Bu kimsenin zoruna gitmesin.

BİR YIL GEÇTİ, HATAY’IN GELDİĞİ NOKTA İÇİNİZE SİNİYOR MU?

*Vatandaş benden şikayet edebilir, başımın üstüne. Sitem de edebilir, kahır da edebilir. Ben onların hem doktoru hem de belediye başkanıyım…

*Enkaz kaldırma sırasında yollar, altyapı bozuluyor. Enkazları AFAD demir karşılığında kaldırtıyor. Yıkım ekibi molozları yere vuruyor. Paletli iş makineleri yere vurarak ayrıştırma yapıyor. Her yerde öyle.

*Yere vurarak ayrıştırma yaptığınız zaman 1 liralık demir için 50 liralık demiri mahvediyorsunuz. Asfalt gidiyor, kaldırım gidiyor. Bu kadar yıkıntı içerisinde her dakika asfalt yapma imkanınız yok.

*Bütün bu yıkım ekiplerini toplayan AFAD, İçişleri Bakanlığı. Ben bunu sayın valimizle kaç kere konuştum, hiçbir şey olmadı.

*Bunlara ceza da yazdık. Bizim cezalarımız çok düşük. Bunlar demir karşılığında yıkımları almışlar… Yolları mahvettiler. Çevre mühendislerinin yaptığı araştırmaya göre dört molozdan birinde asbest var.

*'Bunların ayrıştırmasını burada yapmayın' dedik. 'Bunu yıkarken sulayın' dedik. 'Kamyona yüklerken üstünü kapatın' dedik. 'Döküm sahasında ayrıştırma yapın ama sulayarak yapın' dedik. Asbesti bir kere solumanız sizi kanser ile karşı karşıya getirebiliyor.  

*AFAD, İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Buraya geldiklerinde bizi davet etmediler. Soylu ile görüştük, Yerlikaya bir kere geldi sanırım, davet edilmediğimiz için görüşemedik. Biz hükümet ile güzel çalışmak istiyoruz çünkü Hatay el birliği ile ayağa kalkabilir. 

ADAYLIK TARTIŞMASI

*Biz yolumuza devam edeceğiz, seçimi kazanacağız. İktidar burada seçimi iki defadır kaybediyor CHP adayına karşı. Üçüncü defa kaybetmemek için manipülasyon yapıyor.

*Cumhurbaşkanımız zaten baklayı ağzından çıkardı. Hatay mahzun ve garip kalacak dedi. Hatay mücadelecidir. Belki yolsuz kalır, susuz kalabilir, yemeği az olabilir ama Hataylı onurlu yaşar.

*Eleştirileri kabul etmeyen bir insan olsaydık bizi seçmezlerdi. Anketlerde de birinci çıkmazdık.
(Özel ile görüşme) Sayın Özgür Özel burada her şeyi gördü ve gitti, ona bir şey anlatmamıza gerek yok. Biz şu anda hem genel başkanımızın, hem MYK’nın, hem PM’nin seçtiği adayız.