Hatay'ın Defne ilçesi Meydancık Mahallesi’nde sahipsiz bir köpek, 22 Nisan'da bir çiftlikte büyükbaş hayvanlara saldırdı.

Çiftlik işletmecisi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ihbarda bulundu.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ilçe belediyesi ekipleri harekete geçti. Belediye ekipleri tarafından saldırgan köpek yakalanarak müşahede altına alındı. Köpek karantina altındayken 23 Nisan'da öldü.

KUDUZ ŞÜPHESİ SAPTANDI

Hayvanın ölüm sebebi kuduz şüphesiyle kayıt altına alındı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından köpekten alınan numune, Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderildi.

Adana’da yapılan analiz sonucunda köpeğin 'kuduz' olduğu saptandı. Konuyla ilgili yönetmelikler ve kararları doğrultusunda tüm kurumlarca koordineli olarak işlemlere başlandı.

Meydancık Mahallesi ve bitişiğindeki Güneysöğüt Mahallesi'ne hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.

Hastalığın görüldüğü bölgelerde başıboş kedi ve köpekler ile vahşi hayvanların ilçe ve büyükşehir belediyesi tarafından aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın toplanmasına, aşılanmasına ve hastalık sönüşü yapılıncaya kadar bakım evlerinde tutulmalarına karar verildi.

ISIRIK VAKALARI TAKİP EDİLECEK

Defne Kaymakamlığı koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Defne Belediyesi ekipleri, dün karantina uygulaması başlatılan Meydancık ve Güneysöğüt mahallelerinde çalışma gerçekleştirdi.

Ekiplerce ilaçlama çalışması yapılan mahallelerde, sahipli ve sahipsiz hayvanların aşılanmasına da başlandı.

Defne Belediye Başkanı Halil İbrahim Özgün, gazetecilere yaptığı açıklamada, karantinaya alınan mahallelerde koordinesi bir şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi.

Mahallelerde gerekli her türlü tedbirin alındığını belirten Özgün, "Devletin ilgili kurumlarıyla da bir koordinasyonla çalışıyoruz. Kimsenin bir endişe olmasın. Şu an korkulacak bir durum yok ama bizde gerekli tedbirleri alarak çalışmaya devam ediyoruz." dedi.