TOKİ, deprem bölgesi Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 70 konut ve 43 dükkân inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi için ihale açtı. Pazarlık usulü ile yapılan ihaleyi; TETİŞ Yapı, YK Altyapı ve Öz Yapıcılar İnşaat şirketleri kazandı. 329 milyon 500 bin TL bedelle sözleşmesi imzalanan ihaleyi kazanan şirketlerden biri olan Elâzığ merkezli TETİŞ Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tetik AKP'nin Elazığ eski İl Yöneticisi.

TOKİ, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin Merkez Mahallesi’nde deprem sonrası konut inşa etmek için ihale düzenledi. İhaleyi, eski AKP Elazığ İl Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Tetik’in şirketi TETİŞ İnşaat’ın da olduğu iş ortaklığına gitti.

TOKİ’nin 70 adet konut, 43 adet dükkân inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işini içeren ihalenin yaklaşık maliyeti 343 milyon 247 bin TL olarak belirlendi. İhale, 329 milyon 500 bin TL’yle Tetiş Yapı İnşaat A.Ş., YK Altyapı A.Ş. ve Öz Yapıcılar İnşaat Limited Şirketi’nin oluşturduğu iş ortaklığına verildi.

ELAZIĞ'DA 26 KATLI BİNA DİKMİŞTİ

AKP’li Mustafa Tetik’in sahibi olduğu Tetiş İnşaat, Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depreme rağmen Elazığ Özel İdaresi ortaklığında 26 katlı bina inşaatıyla Elysium Alışveriş ve Yaşam Kompleksi yapmıştı. Dönemin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 26 katlı inşaat çalışmasını incelemiş ve kat yüksekliğinin fazla olduğu gerekçesiyle inşaat çalışmasının durdurulması talimatını vermiş ve inşaat çalışması bir süreliğine durdurulmuştu. Firmanın, verilen kararı mahkemeye taşıması sonrasında inşaat çalışmalarına devam edilmişti.

DEPREMDEN 3 GÜN SONRA 698 MİLYONLUK İHALE 

AKP’li Tetik’in şirketi olan Tetiş Yapı İnşaat, TOKİ’nin İstanbul Tuzla’da, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın doğu kenarına yaptıracağı 625 konut 16 dükkan için açtığı ihaleyi de 698 milyon 368 bin TL’ye almıştı. 24 Ocak 2023 tarihinde imzalanan ihalenin sonucu, 6 Şubat depremlerinden 3 gün sonra 9 Şubat 2023 tarihinde açıklanması dikkat çekmişti.