Gülnur SAYDAM / SÖZCÜ

Depremzedelerin mağduriyeti devam ediyor. Hatay Defne'de evleri rezerv alanda kalan ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden mülksüzleşme ile karşı karşıya gelen depremzedeler yaşanan bu duruma isyan etti.

BAKAN KURUM'UN AÇIKLAMASI TATMİN ETMEDİ

Yeniden Çevre Şehircilik Ve İklim Bakanı olan Murat Kurum, deprem bölgesini ziyaret etti. Rezerv alan adı altında mülksüzleşme ile karşı karşıya olan depremzedeler ile bir araya gelmeyen Murat Kurum, açıklama yaptı ancak depremzedeler için her cümle havada kaldı.

Kurum, "Rezerv alanda yaptığımız şehrin merkezinde yaptığımız projelerde burada oturan vatandaşımızın dışında hiçbir vatandaşımızı bu alanlara almayacağız. Burada kim yaşıyorsa kim komşu ise yine komşuluk ilişkisini aynı mahallede sürdürsün istiyoruz. Dolayısıyla rezerv alanlarda her hangi bir ilçeden mahalleden bu alanlara hiçbir vatandaşımız gelmeyecek" dedi.

DEPREMZEDELERDEN TEPKİ

Bakan Kurum'un bu açıklamasına ise depremzedeler tepki gösterdi. Bir depremzede, "Çevre ve Şehircilik şunu söylüyor; 5 Şubat'taki değerini vereceğiz. Benim 500 metre arsam var bana müteahhit depremden önce yüzde 40 veriyordu. Yüzde 40, 4 daire yapar. 4 daire 20 milyon yapar. Bana 20 milyon verecekler mi? Vermeyecekler. Rezerv olduğu zaman bir de beni borçlandıracaklar" dedi.

"FIRSAT VERMEYECEĞİZ"

Bir başka depremzede ise, "Bütün çocuklarım torunlarım aynı evin içinde gelsin yıksınlar rahat etsinler. Fırsat vermeyeceğiz, Erdoğan'a fırsat vermeyeceğiz" dedi.