Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ailenin cahiliyim ben!
Ailenin cahiliyim ben!
Cannes’da ödül alamasa da, gösterildiği salonda 15 dakika ayakta alkışlanan Nuri Bilge Ceylan’ın sekizinci uzun metrajlı filmi ‘Ahlat Ağacı’ dün vizyona girdi. Üç saat boyunca eşsiz görüntülerle gerçek bir hikayeye tanık oluyorsunuz. Filmin başrol oyuncularından Doğu Demirkol’la hem filmi hem de yaşam mücadelesini konuştuk.
Özlem GÜRSES
Kültür Sanat 2 Haziran 2018 - 04:14
dsc_0823

Nerede doğdun? Nasıl bir ailede büyüdün?

Ankara'da doğdum. Ortaokulu Amasya'da, liseyi yatılı olarak Ankara'da okudum. Biraz kavgacıydım; bu yüzden ailem beni yatılı okumaya gönderdi. Bir kız kardeşim var. Annem avukat, babam doktor, anneannem öğretmen, anneannemin annesi de Cumhuriyet tarihinin ilk müdiresi. Bu eğitimli bir aile, en eğitimsizleri benim!

Sen ne okudun?

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği!

Ezikliyorlar mı seni?

Evet, ailenin cahiliyim ben! Düşün bak, yüksek lisansım bile yok…

“Anne, Nuri Bilge Ceylan'ın filminde oynadım” filan desen…

Bununla gurur duydular tabii. Ama ondan önce tek bir gösterime bile gelmediler. Onlar hep Bilgisayar Mühendisliği yapacağımı düşündüler. Standart bir hayatım olsun istediler…

Yuhalanma videomu izlemiş

ahlat-agaci-11

Peki ne zaman başladı sahne merakın?

Ortaokuldan beri stand-up metinleri yazıyordum. Bir buçuk saatlik, başı sonu olan gösteri metinleriydi bunlar. O tarihlerde kendimi göstereceğim bir mecra da yoktu.

Derken üniversite bitti…

Evet, ama ben mühendislik yapmamak için yüksek lisansa başladım; ailemi de oyalıyorum böylece. O sırada bir fırsat doğdu ve ‘Yetenek Sizsiniz' yarışmasına katıldım…

Hatırlıyorum o meşhur videoyu…

Sorma, beni 1000 kişi yuhaladı orada! Ama performansım çok kötüydü gerçekten. Ama bu yuhalanmadan sonra bir arkadaşım da hayatımı değiştiren bir şey söyledi. “Bütün Türkiye'nin gözü önünde yuhalandın. Ne yaparsan yap daha kötü bir şey yaşayamazsın. O nedenle devam etmelisin…” dedi.

Nuri Bilge hocayla nasıl bir araya geldiniz?

Hoca benim yuhalanma videomu izlemiş. O tezahürat karşısında oynamaya çalışmamı görmüş. Ben orada “Tamam seçmeyeceksiniz ama ben anlatayım…” diyorum. ‘Ahlat Ağacı'nda oynadığım karakterin de böyle bir hikayesi var.

Polemiklere çok güldük

Filminiz Cannes'da da gösterildi.  Bu nasıl bir his?

ahlat-agaci-9

Çok güzeldi gerçekten.

Kıyafet konusunu nasıl çözdün?

Orada smokin mecburi biliyorsunuz. O nedenle sponsorumuza diktirdim. Hayatımın ilk smokinini giymiş oldum.

Bir de fotoğraf krizi yaşadınız…

Bennu Abla, Murat Abi, Hazar ve ben bu konuyla çok eğlendik.

ahlat-agaci-afis

Gerçekten mi?

İnan bak. Ne güzel şeyler konuşuluyor bu ülkede yahu! Dünyanın her milletinden insanlar 15 dakika alkışladı bizi, “önünü kapattı” mevzusu kadar konuşulmadı bu. Cannes'da filmi gören herkes yolumuzu kesiyordu “olağanüstü” diye bize sarılıyordu, burada Hadımköy'den yorum yazıyorlar “kadının önünü kapatmışsın” diye…

Bundan sonra ne yapacaksın?

BKM ve DasDas'ta stand-up gösterilerime devam edeceğim. Turnelerim var, onlar da devam edecek.

Evli misin?

Nişanlıyım.

Kiminle?

Bir arkadaşla. (Kahkahalar) Bildiğiniz biri değil yani…

Doğu'ya dair notlar

-88 doğumluyum, benim zamanımda Youtube filan yoktu, cep telefonları bile yoktu. Ortaokuldaydım ilk cep telefonu geldiğinde.

-Aslında ilkokulda filan utangaç bir tiptim ama zamanla bu yönümü keşfettim.

-Abiler diye bir videom var, eski çektiğim. Onu koymuşları şimdi sosyal medyaya, çok izlenmiş.

 

Son güncelleme: 11:44 - 02.06.2018