Kültür ve Sanat Özel ödülleri verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu.

Kültür ve Sanat Özel ödülleri verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Kültür Sanat Özel Ödülleri Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan 1979 yılından beri verilen bu ödüllerin kültür, sanat ve edebiyat dünyasında önemli bir prestij haline gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

odul-2

“GÜZEL İŞLERİN ÖDÜLLENDİRİLMESİ BİR VEFA BORCUDUR”

Her biri ayrı bir kıymet olan sanatçıların eserleriyle milletin gönlünde edindikleri müstesna yerin verilecek ödüllerle devlet adına da tescil etmiş olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte Necip Fazıl Kısakürek'ten Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya, Süheyl Ünver'den Halil İnalcık'a kadar pek çok abide isme verilen bu ödüllerin hep yerini bulduğunu söyledi. 2017 ödüllerine bakıldığında da benzer bir manzaraya şahit olunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk sinemasının bir dönemine senarist ve yönetmen olarak damgasını vurmuş olan Sefa Önal elbette bu alanda ödüle ziyadesiyle layıktır. Kanun sazını icrası ve araştırma kişiliğiyle Türk sanat müziğimize çok önemli katkılarda bulunmuş olan Cüneyd Kosal elbette bu ödüle ziyadesiyle layıktır. Osmanlı sanat tarihine olan vukufiyeti genç nesillere de örnek olan Nurhan Atasoy elbette bu ödüle ziyadesiyle layıktır. Tasavvuf tarihinin yanı sıra geniş bir alanda nitelikli eserleriyle mümbit bir kalem olan Süleyman Uludağ Hocamız elbette bu ödüle ziyadesiyle layıktır. Geleneksel ve çağdaş sanat eserlerini ülkemizin her köşesine taşıma konusundaki gayretini yakından bildiğimiz Baksı Müzesi elbette bu ödüle fazlasıyla layıktır. Yani burası Bayburt'tur demediler, gelip oraya bu eseri yaptılar. Bu aynı zamanda tabii çok da önemli bir vefa.”

odul

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür ödüllerin kendi alanlarında zaten şevkle, gayretle, heyecanla, coşkuyla çalışan, üreten insana dair en önemli yetenek olan eser ortaya koyma beceresini gösteren kültür ve sanat insanlarına, millet ve devlet olarak teşekkürün, şükranın bir ifadesi olduğunu belirtti. “Ödül için çalışılmaz, ama yapılan güzel işlerin ödüllendirilmesi de bir vefa borcudur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün düzenlenen törende bu borcun 2017 faslını ödemek üzere bir arada olunduğunu ifade etti.

odul-6

BAKSI MÜZESİ DE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Ödül alan isimler şöyle sıralandı: Sinema dalında Safa Önal, Musiki dalında Cüneyt Kösal, Sanat Tarihi dalında Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Tasavvuf Tarihi dalında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Kültür ve Sanat Kurumu dalında Baksı Müzesi ödüle layık görüldü.

odul-3
odul-5

odul-4

“TÜRKİYE YENİ BİR DÖNEME GİRECEK”

Gençlerdeki, çocuklardaki heyecanı, şevki, coşkuyu gördükçe, gelecek konusundaki umudunun, güveninin katlanarak arttığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine düşen şeyin bu büyük potansiyelin en ideal, en doğru, en verimli şekilde değerlendirilebilmesini temin edecek altyapıyı kurmak ve içeriği oluşturmak olduğunu belirtti. 2019'dan itibaren diğer pek çok hususla birlikte bu konularda da Türkiye'nin yeni bir döneme gireceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Ben bu duygularla Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2017 Yılı Ödüllerini takdim edeceğimiz kültür, sanat ve ilim insanlarımızı şahsım, devletim, milletim adına tebrik ediyorum. Bu vesileyle bugün 22 Şubat 2009'da vefatıyla, hakikaten aramızdaki hukukun da bize vermiş olduğu hasretle Turgut Cansever üstadımızın dokuzuncu ölüm yıl dönümünde kendisini rahmetle anıyoruz. Allah rahmet etsin. Bizleri yine bu anlamlı günde bir araya getiren Bakanlığımıza, ödül alacak isimlerin belirlenmesinde ve toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”