‘Organik Rock’ın duygusalı Gökcan Sanlıman ile tanışın

Gökcan Sanlıman ile henüz tanışmadıysanız, şimdi tam zamanı.

‘Organik Rock’ın duygusalı Gökcan Sanlıman ile tanışın

Kendine has yorumu ve bugüne kadar yayınladığı 2 albümü ile müzik sektöründe özel bir yere sahip olduğunu kanıtlayan Gökcan Sanlıman, geçtiğimiz günlerde yeni albümü ‘Yaşım Tutmuyor Mutluluğa’ ile baharı karşıladı.

Gökcan Sanlıman ile henüz tanışmadıysanız, şimdi tam zamanı.
imge.balik@sozcu.com.tr

Gökcan Sanlıman Foto: Bülten

MÜZİK YAPMAYI MESLEK OLARAK DÜŞÜNMEDİM
Gökcan Sanlıman şarkılarını, albümlerini ne için yapıyor?
Şarkılarımı belirli bir amaç için yazmıyorum, bu aslında benim kendimi ifade biçimim bir şekilde. Yaşadıklarımı ve hissettiklerimi müzik yoluyla dile getiriyorum. Bu yüzdendir, şarkı sözlerine daha çok vakit harcarım hep. Şarkı söylemeyi çok seviyorum özellikle de kendi şarkılarımı, albüm yapmamın ve şarkı yazmamın en büyük sebebi bu.

Gökcan Sanlıman “Yaşım Tutmuyor Mutluluğa” albümünün yapım aşamasında kimlerle bir araya geldi?
Çoğu şarkıyı prodüktörüm Haluk Kurosman ile beraber yazdık. Uzun süren didik didik bir çalışmanın sonucu bu albüm. Şarkılar son hallerine gelene kadar hem beste hem de söz olarak bir çok değişik versiyon denendi. İlk albümüm Soğuk Temmuz’ un aranjmanlarını yapan Noyan Erdal’da bu albümde ki bazı şarkılarda yer aldı.

Albümdeki şarkılar beynindeki müziğin orijinal hali midir ?Liriklerin hangi çıkış noktasından hayat buluyor?
Bir ruh halini, yaşadığım bir anı ya da yaşamayı hayal ettiğim şeyleri anlatmaya çalışıyorum şarkılarımda dürüstçe. En temel çıkış noktam bu müzik yaparken. Kafamdaki halinden ise bazen çok başka yerlere gidebiliyor şarkılar çünkü bu bir ekip işi de aynı zamanda. Müziğimi daha üst bir seviyeye taşıyacak her türlü iyi fikre açığımdır, o konuda egomu dizginleyebiliyorum, en iyisini ben bilirim diyen tiplerden olmadım hiç bir zaman.
İnandığını söylemek, tutarlı ve içten olmak, mesleğinde ne kadar önemli? Neden?
Müzik yapmayı bir meslek olarak düşünmedim hiç bir zaman ama çok şanslıyım ki en büyük hobim bana para kazandırıyor. İçten olmak konusuna gelirsek tabi ki bu herşeyden önemli hayatımda sahte insanlara ve yapmacık duygulara yer olmadığı gibi şarkılarımda da yok.

MUTLUYKEN TEMBELLEŞİYORUM
Albümün bütününde sözlere baktığımızda hüzün, yarım kalmışlık, kararsızlık vs teması var. Sen ne düşünüyorsun?
Karamsar biriyim diyebilirim, küçük şeylerden mutlu olabilen biri olamadım hiç bir zaman ve bu doğal olarak şarkılarıma yansıyor. Hüzünden beslenen bir tarafım ve çabuk bozulan bir moralim var. Bunun dışında ise mutluyken tembelleşiyorum gariptir ki. Böyle düşündüğümde de müzik zor zamanlarımda beni oyalıyor da diyebilirim. İçimi müzikle döktüğüm için genellikle anlattığım hikayeler hüzünlü oluyor. Bu albüm de bir ballad albümü oldu haliyle.

Gökcan Sanlıman Foto: Bülten

ORGANİK ROCK YAPIYORUM
“Biz ki sonları severiz” diyorsun; senin için bir kabulleniş midir bu?
Her son bir başlangıçtır aynı zamanda, biten herşeyden bir şey öğrenir insan o yüzden sonlara alışmalı onları sevmeliyiz. Zaten kabullenmekten başka çaremiz de yok bence gitmek isteyen gidiyor tutamıyorsunuz.

Şarkıları bir bütün olarak mı düşünüp kağıda dökersiniz, yoksa en küçük birimini kurgulayıp bütünü mü oluşturursunuz?
Her şarkının bir çıkış noktası vardır, ben genellikle güçlü bir cümle üzerine oluşturuyorum şarkılarımı ve kelimeleri de  o cümlenin ruh haline uygun şekilde seçerek yazıyorum hikayemi. Bütünlük benim için çok önemli bu yüzden söz yazmak daha çok vaktimi alıyor beste yapmaktan.

Müzikal tarz ve tavrını nasıl tanımlıyorsun? Nerede görüyorsun?
Spesifik bir tarzı baz alarak yaratmıyorum, sadelik ve doğallık benim için çok önemli bu yüzden  çoğunlukla akustik altyapılar üzerinden yola çıktık bu albümde. Şarkılarımda sözler ve vokal melodilerinin ön planda olmasına dikkat ediyorum, hayatımda da bu böyle az ve öz konuşurum her zaman. İnsan faktörü çok önemli benim için müzikte, bilgisayar bazlı müzik türlerine ısınamadım bir türlü çünkü canlı olmayan kayıt, kayıt değildir, duygu yoksunu gelir bana her zaman, bu doğrultuda ise eğer bir hangi tarz müzik yapıyorsun derseniz ‘Organik rock’ derim.

Gökcan Sanlıman Foto: Bülten

MUTLU ŞARKILAR YAZMAK İSTİYORUM
Güzel bir hafta sonu tatilini nasıl geçirirsin?
Çalışmadığım zamanlarda, sevdiğim insanlarla geçiriyorum hafta sonlarımı.

Aşk hayatın nasıl gidiyor?
Sakin ve huzurlu

İlham kaynağın nedir?
İlhama değil, sıkı çalışmaya inanıyorum.

Şimdiye kadar hayatınızda aldığın en önemli tavsiye nedir?
Kendi değerini iyi bil yoksa kimse bilmez der hep annem.

En sevdiğin özelliğin?
Yararını hep uzun vadede kavramış olsamda hayatımda, sabırlı olmam çok işime yarıyor.

Çoğu insan sizi romantik bir müzisyen olarak tanıyor. Sen kendini ve müziğini nasıl tanımlıyorsun?
Romantik miyim bilemem ama bazen gereğinden fazla duygusal oluyorum. Bu da müziğime yansıyor özellikle bu albümde çok iyimser şarkılar çıkmadı mesela. Bende mutlu şarkılar yazmak istiyorum tabi ki ama siparişle olmuyor