Nefes teknikleriyle kilo vermek mümkün mü?

Doğru bir şekilde nefes almanın kilo vermeye yardımcı olacağını belirten Nefes ve Sağlık uzmanları, yöntemin nasıl uygulandığını anlattı.

Nefes teknikleriyle kilo vermek mümkün mü?

Nefes ve Sağlık uzmanları Eğitmen Patrick McKeown’un yöntemi ile ilgili bilgiler verdi. Eğitmen Patrick McKeown’a göre, kilo vermek için doğru nefes almayı öğrenmek önemli bir adım.

Solunum uzmanı McKeown, The Oxygen Advantage isimli kitabında doğru miktarda oksijen ve karbondioksit alarak sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabileceğinizi anlatıyor. McKeown, “Soluduğunuz havanın miktarının, bedeniniz hakkında bildiğini düşündüğünüz her şeyi dönüştürme potansiyeli var” diyor.

Peki kilo vermeye yardımcı olacak nefes egzersizi nasıl yapılır?

uyanmak-shutter

Sabah uyandığınızda güne zinde başlamanız ve günün ilerleyen saatlerinde enerji seviyenizi artırmanız için 3-5 dakikalık bu egzersizi gün içerisinde bir kaç kez tekrarlamanızı öneriyoruz. Burada sadece doğru nefes alarak enerji seviyenizi artırdığınızı hep hatırlayın. Aldığınız her derin nefes ile daha çok kalori yakılması sağlanacak buda size daha çok enerji olarak geri dönecektir. Oksijen seviyeniz (enerjiniz) düştüğü anlarda yapılan hata, enerjiyi geri kazanmak için başta şekerli ve karbonhidratlı gıdalar tüketmeniz. Enerjiniz düştüğü anda bu nefes egzersizi size ihtiyacınız olan zindeliği geri verecektir. Ayrıca kısa süre içerisinde kilo verdiğinizi de gözlemleyeceksiniz.

Egzersize hazırlık…

Sırtınız dik olacak şekilde rahat bir yere oturun. Bir elinizi karnınıza diğer elinizi göğüs kafesinize koyun. Nefes ağızdan alınıp ağızdan verileceği için ağzınız egzersiz boyunca açık olacak. Dış etkilerden arınmanız ve iç dünyanıza dönmenize destek olması için gözlerinizi kapatmanızı öneririz. Nefes alışınız bağlantılı olması gerekmekte. Bunu şu şekilde sağlayabilirsiniz. Ağızdan iki birim nefes alacak ve bir birim nefesi itmeden rahatça bırakarak vereceksiniz. Hiç ara vermeden sürekli aynı ritimde nefes alıp vereceksiniz. Şimdi üç parçadan oluşan bir daire hayal edin. İki parçası nefes al, bir parçası nefes ver. Sürekli dairesel nefes alış verişe devam edin. Hiç kopmadan, beklemeden sürekli ve bağlantılı. Nefesinizi derin ve büyük almaya çalışın. Egzersizi yaptığınız sürece nefesiniz genişleyecek ve derinleşecektir. Nefes alırken önce karnınızın daha sonra göğsünüzün şiştiğini elleriniz ile kontrol edin. Burada karnınızı siz şişirmeyeceksiniz, nefesiniz karnınızı şişirmeli ve göğüs kafesinize doğru ilerlemeli.

Bir kaç nefes denemesi yapın. Hazır hissettiğinizde egzersize başlayabilirsiniz.

Ve egzersiz…

nefes-shutter

Size enerji veren bir parça seçip bu parça eşliğinde egzersizi yapmanızı öneriyoruz. Parçanın süresi 3 dakikadan kısa olmamasını öneriyoruz. Şimdi gözlerinizi kapatıp yukarındaki şekilde oturup derin ve bağlantılı nefes alıp verin. Her türlü düşünce aklınıza gelebilir. Burada önemli olan nefes alışverişinizdeki bağlantıyı hiçbir şekilde koparmamanız. Parça bittiğinde bir süre daha (isteğinize göre) devem edip normal gündelik nefesinize geçebilirsiniz.