Van Büyükşehir Belediyesi için Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) aday olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, mazbata yüzde 27 oy alan  AKP adayı Abdulahat Arvas'a verildi.

Karara karşı çıkan DEM Parti bugünkü MYK toplantısını Van'da yaptı. Toplantıya DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan ve MYK üyelerinin yanı sıra CHP ve TİP heyetleri de katıldı. 

Valiliğin 15 gün süreyle tüm eylem ve toplantılara yasak getirmesi kararı üzerine kentte gösteri yapan gruplara polis müdahale etti. MYK toplantısından çıkıp yürüyüşe katılmak isteyen DEM, CHP ve TİP heyetlerinin de binadan çıkışışına izin verilmedi. 

12.00'da yapılması planlanan açıklama ise polis müdahalesi nedeniyle 14.00'te yapılabildi. Kısa bir yürüyüşün ardından DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan konuşma yaptı.

"BU SİYASİ KOMPLOYA ALET OLMA YSK"

Kararı hukuka aykırı ve Van halkını iradesine darbe olarak niteleyen Bakırhan konuşmasında şunları söyledi: 

Buradan YSK'ya da seslenmek istiyorum bu siyasi kompluya alet olmayın. Sizler Abdullah Zeydan'a kendi ellerinizle onay verdiniz. 'Aday olabirsiniz' dediniz. Şimdi kararınızın arkasında durun.

Seçimde hezimete uğrayan bu iktidarın etkisnde kalmayın Van halkının gözü vereceğiniz adil karardadır. Umuyorum ki bu halkın irtadesini yok saymayacaksınız. 

"O MAZBATAYI KABUL ETME"

Bir çağrımız da AKP'nin adayınadır. Kürtsen, insansan, inançlıysa, bu toprakların insanıysan bu oyuna gelme, mazbatayı kabul etme. Yarın Van halkını arasında, Van sokaklarında gezerken başını öne eğmek zorunda kalırsın.

Bu halkın iradesini gasp edecek AKP-MHP iktidarının yanında durma. Kürt halkı onurludur. İyilik yapanı da onurlu duranı da kumpas oyunlarına da alet olmayanları unutmaz. Vicdanlı, onurlu, baş dik bir şekilde kendi bögende halkının arasında dolaşmak istiyor4san Abdullah ve Neslihan başkanın hakkı olan başkanlığa elini uzatma.

“DEM PARTİ'DEN ÖNCE AKP ADAYINA İLETİLMİŞ"

Tülay Hatimoğulları da Türkiye’de yaşayan 84 milyona seslendiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bugün Abdullah Zeydan Başkanımızın adaylığını onaylayan YSK, seçimlere 48 saat kala adaylığıyla ilgili sorun bildiriyor. Bu sorun DEM Parti’ye iletilmeden önce AKP’ye ve AKP'nin adayına iletilmiş.

Seçimler gerçekleşirken onlar bize kumpas kuruyorlardı. Ama onların kumpasını siz boşa düşüreceksiniz. Buradan YSK’ya sesleniyoruz.

İl seçim kurulu, 2'ye 1 oyla, yani bir şerh ile bu kararı şimdi almış durumda. Bizler de bu sabah avukatlarımızla bir çalışma yürüttük. Oldukça geniş bir itirazı YSK’ya ilettik. Bu itiraz resmi sonuç alana dek DEM Parti, siz halkımızla beraber demokratik mücadelede tavır koymaya devam edecek.

Abdullah Zeydan’a mazbatası verilene dek bu mücadelemiz devam edecek. Bu karar olumlu bir şekilde neticelenene kadar biz Van’da olacağız. Van halkıyla beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz. Türkiye’de siyasetin kalbi şu anda Van için atıyor. Bizler bu irade gasbına karşı hep beraber duracağız.”

“SELAHATTİN BAŞKAN'IN SELAM VE SEVGİLERİ VAR”

Eski HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da “Bugün buraya Van halkının iradesi karşısında ne kadar onur duyduğumuzu söylemek için, bu onurlu irade karşısında saygıyla eğilmek için buradayız. Selahattin’in de Selçuk Mızraklı’nın da Van halkına selam ve sevgileri var. Selahattin Başkanınız dedi ki; ‘Van’a de ki Van halkı 14-0 yaparak hücrelerimizde bizleri onurlandırdı. Gururlandırdı. Van halkıyla gurur, onur duyuyoruz. Bu irade karşısında hiçbir gücün duramayacağını biliyoruz.” dedi.

Açıklamanın ardından gruptakiler, slogan atarak yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe engel olan polis gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.