Henri Delaunay, futbol dünyasında öylesine önemli bir figürdü ki, Avrupa'nın en prestijli turnuvalarından birinin kupasına onun adı verildi. EURO 2024'ün coşkusu şimdiden yaz aylarımızı aydınlatırken, eski UEFA Genel Sekreteri'nin hikayesi de yeniden gün yüzüne çıktı.

Henri Delaunay, UEFA'nın ilk genel sekreteri ve Avrupa Şampiyonası'nın en büyük savunucularından biriydi. EURO'nun kurucusu olarak bilinen Delaunay, turnuvanın yaratılmasında büyük rol oynadı.

1883 yılında Paris'te doğan Delaunay, 20 yaşında Fransız takımı Etoile des Deux Lacs'ta sekreter olarak futbol kariyerine adım attı.

1906 yılında, henüz 23 yaşındayken, Fransız Futbol Federasyonu'nun (FFF) öncüsü olan Fransız Interfederal Komitesi'nin genel sekreterliğine getirildi. 26 yaşında ise komite başkanı oldu ve FFF'de önemli biri haline geldi.

1920 yılında FIFA tarafından Hakemler Komitesi'nin kurulmasına yardımcı olmak üzere görevlendirildi. Ayrıca, 1954 yılında UEFA'nın kuruluşunda önemli bir rol oynadı ve Avrupa'nın ulusal futbol federasyonlarından oluşan bir grubun oluşturulmasına öncülük etti.

EURO 2024 KUPASI'NA NEDEN ADI VERİLDİ?

Delaunay, hayatı boyunca Avrupa ülkelerinden oluşan uluslararası bir turnuvanın hayalini kurdu.

Ancak bu hayali gerçekleşmeden, 1955 yılında 72 yaşındayken, yani EURO'nun (o zamanki adıyla Avrupa Uluslar Kupası) açılışından üç yıl önce hayata veda etti. Bu nedenle turnuvanın kupasına onun adı verildi. 

UEFA'nın 2004 yılında yayımladığı "UEFA'nın 50 Yılı" kitabında belirtildiği gibi:

Henri Delaunay gibi, futbol gibi evrensel bir faaliyet üzerinde kişiliğinin gücüyle bu kadar belirgin bir iz bırakan çok az insan vardır.

HENRI DELAUNAY KUPASINI KİM TASARLADI?

Orijinal Henri Delaunay kupası, 1958 yılında Fransız kuyumcu Michel Chobillon tarafından yaratıldı.

UEFA, 2008 yılında kupanın yeni bir versiyonunu sipariş etti ve bu versiyon Londra'daki Asprey tarafından yeniden tasarlandı. Yeni tasarım, orijinalinin klasik unsurlarını korurken, daha büyük ve daha ağır hale getirildi.

8 kg ağırlığında ve 60 cm boyunda olan yeni kupa, ekstra ağırlığı desteklemek için daha geniş bir tabana sahip.

Yeni Henri Delaunay kupası, ilk kez İspanya'nın şampiyon olduğu 2008 yılında verildi. Almanya ile İskoçya arasında Münih'te oynanan EURO 2024 açılış maçının başlama vuruşundan önce, merhum Franz Beckenbauer'in eşi Heidi, Henri Delaunay kupasını getirdi.

Allianz Arena'da taraftarların alkışları arasında sahaya çıkarken gözyaşlarına hakim olamadı.

Bu haber, The Sun'dan Jimmy Grant'ın haberinden derlenmiştir.