Bu hafta gerçekleştirilecek hentbol karşılaşmaları, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor müsabakasının ardından hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırıya tepki olarak 10 dakika gecikmeli başlayacak.

Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) tarafından yapılan açıklamada, hentbol camiasının, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının sonrasında meydana gelen olaylara derin üzüntü ve endişeyle şahit olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Sporun ruhuna ve fair play'e aykırı bu tarz olayların kabul edilemez olduğunu yineliyor, karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler'e yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Meler'e acil şifalar diliyor, en kısa sürede iyileşmesini temenni ediyoruz. Nedeni ne olursa olsun ve her kimden gelirse gelsin tereddütsüz karşı olduğumuz şiddet, spor alanlarında ivedilikle son bulmalıdır. Türk sporunun tüm paydaşlarının, sporda şiddete karşı birlikte duruş sergilemesi gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

THF Yönetim Kurulu'nun olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, "Bu hafta oynanacak olan HDI Sigorta Erkekler Türkiye Kupası ve tüm deplasmanlı hentbol ligi maçları öncesinde hakemlerin siyah kol bandı takacağı ve takımların 'Sporda Şiddete Yer Yok' yazılı pankartlarla sahaya çıkacağı" bilgisi paylaşıldı.

Bunun yanı sıra, THF Merkez Hakem Kurulu'nun, hakem dayanışmasını göstermek adına bu hafta oynanacak maçları 10 dakika geç başlatma kararı aldığı da duyuruldu.