'Korkusuz Korkak' filminde 'Gaddar Kerim', 'Umudumuz Şaban'da 'Mardinli Arif'i ve 'Tatar Ramazan'da 'Cıbıl Halil' karakterleriyle hafızalara kazınan Hikmet Taşdemir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Siyah deri eldivenleri, füme pardösüsü, güneş gözlükleriyle hafızalarda yer edinen Taşdemir 82 yaşındaydı.

İstanbul Silivri'de yaşayan Taşdemir rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Tekirdağ Namık Kemal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Taşdemir'in bugün saat 15.05 sıralarında tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

"GÜNÜMÜZ SİNEMA SEKTÖRÜNDE SAYGI YOK" DEMİŞTİ

Oyunculuk yapmak istemediğini belirten Taşdemir, sinema sektöründe artık saygı görmediklerini söylemişti.

Yeşilçam oyuncularına vefasızlık yapıldığını söyleyen Hikmet Taşdemir, 2022 yılında verdiği bir röportajda "Günümüz sinema sektöründe saygı yok. Bizim gibi oyunculara da efsane yönetmenlere de saygı gösterilmiyor. Çok kıymetli yönetmenlerimiz, Arif Memduh Ün, Natuk Baytan, Osman Fahir Seden, Kartal Tibet, Remzi Jöntürk... Bu isimleri anmadan geçersem çok ayıp olur, Allah rahmet eylesin" demişti. 

Hikmet Taşdemir "Bizler olmasak siz kimsiniz, ne olurdunuz? Yumruğu yiyen ben, hiç bahsedilmeyen ben. Bir gün Erol Taş'tan Hayati Hamzaoğlu'ndan, Kazım Kartal'dan hiç bahsedildi mi? Hangi kanalda bunların ölüm yıl dönümlerinden bahsettiler" şeklinde konuşmuştu.

HİKMET TAŞDEMİR KİMDİR?

2 Şubat 1942'de Erzurum'da dünyaya gelen Taşdemir, genç yaşta bazı tiyatro topluluklarında yer aldı. 1971'de Yılmaz Güney'in yönettiği 'Baba' filmi ile sinema hayatı başladı. Korkusuz Korkak filminde Gaddar Kerim, Umudumuz Şaban da Mardinli Arif'i ve Tatar Ramazan da Cıbıl Halil karakterleriyle hafızalara kazınan Taşdemir'in 'Benim adım Kerim, hepinizi severim' repliği unutulmazlar arasına girdi. 130'dan fazla filmde yer alan Taşdemir, Leyla ile Mecnun (1972), Ezo Gelin (1973), Rabia (1973), Battal Gazi'nin Oğlu (1974), Batsın Bu Dünya (1975), Dünyayı Kurtaran Adam (1982), Tatar Ramazan (1990), Polis (televizyon dizisi, 1992), Kurt Kapanı (1999), Beşinci Boyut (televizyon dizisi, 2005), Arka Sokaklar (televizyon dizisi, 2006) dizilerinde rol aldı.