Hollywood, tecavüzle suçlanan yapımcı Harvey Weinste'in mahkumiyet kararının bozulmasıyla çalkalanıyor. Birbirinden ünlü isimler Weinstein hakkındaki bu yeni karara tepki gösterdi.

Weinstein, 2020 yılında iki cinsel suç nedeniyle 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı, ancak bu karar bozuldu. Yine de ünlü yapımcı, Los Angeles'ta tecavüz suçundan hüküm giyip 16 yıl hapis cezasına çarptırıldığı için hapiste kalmaya devam edecek.

Kendisine yönelik iddiaları ilk paylaşanlardan biri olan ünlü oyuncu Ashley Judd, kararın bozulması hakkında şunları söyledi: “Bu, hayatta kalanlara haksızlık. Hâlâ kendi gerçeğimizle yaşıyoruz. Ve ne olduğunu biliyoruz. Amerika'da kadın olmak, bedenlerimiz üzerinde erkeklerin hakkıyla yaşamak böyle bir şey."

Weinstein'a suçlamalarda bulunan oyuncu Rosanna Arquette ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Harvey mahkum edildi. Mahkemenin mahkumiyetini bozması talihsiz bir durum. Hayatta kalan biri olarak hayal kırıklığının da ötesindeyim.”

Weinstein'ı kendisine tecavüz etmekle suçlayan oyuncu Rose McGowan da açıklamasında şunları söyledi: "Neyi tersine çevirirlerse çevirsinler, kim olduğumuzu, bildiklerimizi, yaşadıklarımızı ve bu hayatta neler başarabileceklerimizi elimizden alamazlar. Biz kurban değiliz. Biz kötülükten yaralanmış insanlarız.”

Weinstein'ı tacizle suçlayan Katherine Kendall da karar karşısında şaşkına döndüğünü söyledi.

Weinstein'ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden Oscar ödüllü Mira Sorvino da kurbanlara değil yırtıcılara hitap eden adalet sistemi karşısında dehşete düştüğünü ve tiksindiğini paylaştı.

Aktör, yazar ve aktivist Amber Tamblyn de kararı konuşmak için hayatlarını ve kariyerlerini riske atan kadınlardan oluşan tüm topluluk için bir kayıp olarak niteledi. Weinstein'ın 1992 yapımı Into the West'in prodüksiyonu sırasında kendisine sözlü tacizde bulunduğunu iddia eden Ellen Barkin de kararı "rezalet" olarak niteledi.