Küresel bankacılık kurumu HSBC, dolar/TL kuruna ilişkin tahminlerini paylaştı.

Banka döviz Stratejisti Murat Toprak ve Avrupa Döviz Stratejisti Charlotte Ong, hazırladıkları 13 Mayıs tarihli notta dolar/TL için yıl sonu tahminlerini açıkladı.

HSBC yıl sonu tahminlerine göre dolar/TL kuru 36 olarak korundu. 

TAHMİNLER DEĞİŞMEDİ

Raporda, dolar/TL tahminlerinin TCMB'nin yeni enflasyon tahminlerine ve son enflasyon beklentileri anketine göre güncellendiği belirtilirken, "dolar/TL kurunun yavaş ve sınırlı bir şekilde yükseleceği görüşümüzü koruyor ve yıl sonu tahminimiz olan 36'yı değiştirmiyoruz" ifadeleri yer aldı.

TL'nin reel olarak istikrarlı kalması durumunda ise dolar/TL'nin yılı 37-40 aralığında tamamlayabileceği belirtildi.

Uzmanlar, nominal faizlerin yüksek seviyesi ile birlikte yılsonuna doğru pozitif reel faizlerin ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu, bu durumun önümüzdeki aylarda TL talebini daha da artıracağını belirtti.

ENFLASYON ÖNGÖRÜSÜ

Analizde ayrıca, "Enflasyon oranı henüz zirve noktasına ulaşmamış olsa da düşüş eğiliminin ikinci yarıda açıkça görülmesi bekleniyor" ifadeleri yer aldı.

Notta ayrıca yerel seçimler öncesinde döviz talebinin yüksek olduğu bir dönem yaşandığı ancak döviz talebi ve arzı arasında daha iyi bir denge kurulmasıyla birlikte durumun normalleştiği kaydedildi.