Cumhur İttifakı destekçisi HÜDA PAR’ın Batman’dan belediye başkanı adayı gösterdiği Serkan Ramanlı, Kürtçe seçmeli derse ilginin az olması nedeni ile ‘Ana dilimi seçiyorum’ kampanyası başlattı.

Serkan Ramanlı, Cumhuriyet Ortaokulu’nda bir sınıfa girerek Kürtçe dersi verdi.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü de olan Ramanlı geçen hafta katıldığı bir panelde Cumhuriyetin ilanını hedef alarak, “Bundan 100 yıl önce darbe yapanların, devlete düşman ettirdiği halklardan biri Kürtlerdi” diyerek tepki çekmişti.

Ramanlı, TOKİ Kazım Karabekir ve Cumhuriyet Ortaokulu yöneticileriyle görüştü.

DEVLET OKULLARINI GEZDİ

Ramanlı bu kez de Batman’daki devlet okullarını gezip Kürtçe dersi için propaganda yaptı. 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri için 12 Şubat’a kadar sürecek seçmeli ders başvurusunda Kürtçenin seçilmesini istedi. Ramanlı, HÜDA PAR Batman İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Demir ile birlikte Batman’daki TOKİ Kazım Karabekir Ortaokulu’na ve Cumhuriyet Ortaokulu’na giderek okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerle görüştü.

Türkçe alt yazılı Kürtçe video çekti.

Bir sınıfa “Mevsimlerin Kürtçe isimleri” konusunda ders de veren Ramanlı, bölge halkına da “Çocuklarımıza Kürtçeyi sevdirip öğretelim” dedi. AKP listesinden milletvekili olan Ramanlı, Kürtçe ders verdiği okulun bahçesinde Kürtçe konuşup bir video da çekti ve sosyal medya hesabından Türkçe alt yazı ile yayımladı. Ramanlı “Dilimize sahip çıkmalı, dilimizi çocuklarımıza öğretmeliyiz. Bu hepimizin ortak görevidir” ifadelerini kullandı.

SINIFTA MEVSİMLERİ KÜRTÇE ANLATTI

Devlet ortaokullarını ziyaret eden Ramanlı sınıfa girip “Mevsimlerin Kürtçe isimleri” konusunda ders verdi.

Hizbullahçı aşiretin desteğini aldı

Genel seçimlere AKP listesinden girerek Batman Milletvekili seçilen Serkan Ramanlı, Diyarbakır’da bir caddeye vatan haini Şeyh Sait’in adının verilmesinin ardından başlayan tartışmalardaki çıkışı ile tepki toplamıştı. Ramanlı, 1925’te devlete karşı isyan çıkaran ve yakalanıp idam edilen Şeyh Sait için TBMM’de düzenlediği bir basın toplantısında “Bir İslam kahramanıdır. Peygamber soyundan gelir. Şeyh Said’in asaletinin zekatı bütün milletvekillerine yeter” demişti. HÜDA PAR’lı isim, Şeyh Said hakkında idam kararı veren İstiklal Mahkemesi üyeleri için de “İngilizlere benziyorlardı” açıklaması yapmıştı. Ramanlı, Batman Gercüş’te Hizbullah’a destek veren Hibizbini aşireti üyelerinin köylerini de ziyaret etmişti. Hizbullah’ın kurucusu olarak kabul edilen Hüseyin Velioğlu’nun bağlı olduğu aşiret olarak bilinen Habizbini aşireti, Ramanlı’ya desteklerini açıklamıştı. Habizbini aşiretinin Ramanlı’ya desteği ise yerel birçok sitede haber olarak servis edilmişti.