HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin "Filistin ve Gazze Meselesi Hakkında Beyanname"sini kamuoyuna duyurdu. Fatih'te bir otelde konuşan Yapıcıoğlu, 32 ilde siyasetçi, kanaat önderi ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan 250'den fazla kişiyle görüştüklerini anlattı.

HAMAS'A YASAL ZEMİN İSTEDİ

Mümkün olan en geniş katılım ile Mavi Marmara benzeri bir uluslararası gemi filosu ile Gazze'ye insani yardım ulaştırılması, İslam ülkelerinin desteği ile ortak bir medya bilgi havuzu kurulması önerisinin yer aldığı beyannamede, Mecliste gerekli duyarlılığın oluşturulması, Türkiye'de Hamas'ın resmi büro açabilmesi için gerekli yasal zemin oluşturulması, Filistin direnişinin resmi olarak tanınması ve desteklenmesi taleplerine yer verildi.

ERDOĞAN: GİDERKEN BANA MI SORDUNUZ?

2010'de yerli-yabancı insani yardım kuruluşları tarafından ambargo altında olan Gazze'ye "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla yardım seferi yapılmıştı. İsrail askerlerinin 31 Mayıs'ta gemiye düzenlediği baskında 9 Türk yardım gönüllüsü hayatını kaybetmiş, 50'den fazlası ise yaralanmıştı.

Başından vurulan Uğur Süleyman Söylemez'in 4 yıl bitkisel hayatta kaldıktan sonra vefat etmesiyle saldırı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 10'a yükselmişti. 

Yeni bir Mavi Marmara seferi talebi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın kanlı saldırıdan 6 yıl sonra yaptığı açıklamayı akıllara getirdi.

Erdoğan 29 Mayıs 2016'da yaptığı açıklamada "Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten yardımı yaptık, yapıyoruz. Bunları da yaparken, gövde gösterisi olsun diye mi yapıyoruz?" demişti.