İmralı Adası'nın güneybatısında batan gemiyle ilgili arama çalışmalarında dün bulunan Hüseyin Tutuk'un cenazesi, otopsi işleminin ardından ailesine teslim edildi.

Yakınları tarafından memleketi Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı Urganlı Mahallesi'ne getirilen cenaze, burada Urganlı Çarşı Camisi'nde kılınan namazının ardından, mahalle mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine Turgutlu Kaymakamı Selami Kapankaya, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

"SAHİL GÜVENLİĞE BİLGİ GEÇ VERİLMİŞ"

Hüseyin Tutuk'un babası Mahmut Tutuk, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun batan gemide yağcı olarak çalıştığını belirtti.

Oğluna sefer öncesi gitmemesi için çok ısrar ettiklerini ifade eden Tutuk, şunları kaydetti:

"Gemi saat 23.30 sıralarında arızalanıyor. Geminin arızasını gidermek için çalışıyorlar. Gemide birinci kaptan, ikinci kaptan, başmakinist, yağcı oğlum, aşçı ve makinist var. Oğlum saat 06.18'de video çekip eşine atıyor. Güverteye çıkıp 'Batıyoruz şu anda' diyor. Saat 07.30 gibi Sahil Güvenliğe bilgi geç verilmiş. Sahil Güvenlik ekipleri batan geminin olduğu bölgede ilk gün dalış yapamadılar, çok kötü bir hava vardı. Dalış yapmanın imkanı yoktu. Perşembe ve cuma günü hiçbir müdahale olmadı. Cumartesi ve pazar günü yapılan çalışmalarda bot bulundu. Pazar günü aşçı kadını buldular. Aramalar devam etti, devletimizden Allah razı olsun. Çalışmaları hiç aksatmadılar. Her şeyi dört dörtlük yaptılar. Dün de benim oğlumu buldular."

"DİNLEMEDİ BİZİ, 'GİDECEĞİM' DEDİ"

Oğluyla en son olaydan 20 gün önce görüştüğünü aktaran baba Tutuk, şunları paylaştı:

"Bu işe gitmeden önce Kahramanmaraş'a asker arkadaşının yanına gitmişti. En son o zaman görüştük. 'Baba ben gidiyorum' demedi bana. Benden biraz çekiniyordu. 'Ben gitme' diyordum. Çok güzel bir işi vardı, rüzgar paneli üreten bir firmada çalışıyordu. Orayı bıraktı. Allah'ın takdiri, nasip bu kadarmış. Ben çok ısrar ettim, halası herkes ısrar etti. Dinlemedi bizi, 'Gideceğim' dedi."

"İLK GEMİ TURUNDA VEFAT EDİYOR"

Batan geminin kusurlarının olduğunu söyleyen Tutuk, "Bu gemileri denizlerden arındırsınlar, başkaları böyle acılar tatmasınlar. Oğlum gemiciliği bilmez, yağcılık yapıyormuş. 6 ay önce bir sertifika aldı. Pazartesi günü gemiye giriş yapıyor, ilk gemi turunda vefat ediyor" ifadesini kullandı.

"SÖYLEYECEKLERİM VAR AMA...."

Eşini kaybeden Filiz Tutuk ise "Acımız büyük. İhmali olan kişilerin soruşturulması ve araştırılmasını istiyorum. Çok söyleyeceklerim var ama boğazımda düğümlenip kalıyor. Bütün sorumlular ortaya çıksın. Çocuğum ve benim vebalim tüm suçluların üzerine olsun" dedi.

"BABAMA 'GİTME' DEDİM"

Hüseyin Tutuk'un tek çocuğu Esmanur Tutuk ise "Babama, 'Gitme' dedim ama dinlemedi. 'Sizin için çalışacağım, para toplayıp araba alacağım' dedi" diyerek ağladı.

Yakınları tarafından yardımsever olduğu da ifade edilen Hüseyin Tutuk'un, 6 Şubat 2023 depremlerinden sonra depremzede asker arkadaşı Abdurrahman Özyiğit ve ailesini bir süre Manisa'daki evlerinde ağırladıkları, sonra Kahramanmaraş'a dönen arkadaşlarını bu yıl da ziyarete gittikleri belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Marmara Adası'ndan 14 Şubat saat 20.30'da Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Roda Limanı'na gitmek üzere 6 kişilik mürettebat ve 1250 ton mermer tozu yüküyle hareket eden 69 metre uzunluktaki "Batuhan A" adlı kargo gemisi,15 Şubat'ta saat 06.20'de Karacabey ilçesi açıklarında kıyıdan 4 mil açıkta batmıştı.

Görüntüleme cihazlarıyla yapılan çalışmalarda geminin enkazının 51 metre derinlikte denizin tabanına oturduğu belirlenmişti.

Dalgıçlar 17 Şubat'ta 33 yaşındaki Zeynep Kılınç'ın, dün de Hüseyin Tutuk'un cenazesine ulaşmıştı.

Kargo gemisindeki diğer mürettebat üyeleri için yürütülen arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

AİLESİNE VİDEO GÖNDERMİŞTİ

Hüseyin Tutuk'un, ailesine gönderdiği son görüntülerde, geminin su aldığını belirtip, o anları kaydettiği ortaya çıkmıştı.

Görüntülerde 6 saattir aynı yerde olduklarını söyleyen ve "5'inci, 6'ncı elbisem bu, gece saat 01.00'den bu yana. Allah'ım sen yardım et ya Rabb'im. 6 saattir aynı yerdeyiz. Gemi batıyor. Ya Rabb'im gemi batıyor" diyen Tutuk'un eşine, saat 06.09'da internetten, içinde bulundukları durum hakkında mesaj yazdığı ve saat 06.19'da video paylaşımında bulunduğu belirlenmişti.