İran'ın desteklediği Yemen'deki Husilerin (Ensarullah Hareketi) son dönemdeki hamleleri uluslararası kamuoyunda kriz yarattı.

İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim'de Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başlamış ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurmuştu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı alırken ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık'ta bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıklamış ve sıcak çatışma başlamıştı. 

"YEMENLİ KORSAN" LAKABINI ALDI

Bölgede tansiyon devam ederken genç bir Husinin sosyal medyadaki görüntüleri adeta infial yarattı. Sosyal medya platformları TikTok ve Instagram'da paylaşılan görüntülerde genç ve yakışıklı bir Yemenlinin görüntüleri büyük beğeni topladı. İsminin Raşid El-Hadid olduğu öğrenilen Yemenli "korsan"ın görüntüleri milyonlarca izlendi. 

Son yılların parlayan aktörlerinden Timothee Chalamet'e benzerliğiyle dikkat çeken kıvırcık saçlı Raşid'e "Tim 'Houthi' (Husinin İngilizcesi) Chalamet" lakabı takıldı. 

Bazı sosyal medya kullanıcıları, "O istediği zaman benim gemime baskın düzenleyebilir" derken bir kullanıcı ise, "Çok seksi, TikTok'taki kızların dibi düşecek" dedi. 

Sosyal medyada daha önce çok da bilinmeyen Raşid'in ilk parladığı an ise Kasım ayında çekilen bir videosu oldu. Instagram'da yüzbinlerce beğeni toplayan Raşid'in paylaşımlarında Filistin'de sivilleri hedef alan İsrail'i sık sık eleştirdiği görülüyor.