Yemen'deki İran destekli Husilerin (Ensarullah Hareketi) önde gelen yöneticilerinden Hızam el-Esed, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e düzenlediği saldırılarla ilgili açıklama yaptı.

Esed ABD ve İngiltere'nin Yemen'e düzenlediği saldırıyla çıkarları ve deniz seyrüseferlerini tehlikeye attığını ve bu iki ülkeye verecekleri cevabın "acı verici" olacağını söyledi.

ABD ve İngiltere'nin saldırılarını sonuçları olacağını kaydeden Esed, "Washington ve Londra, düşmanca operasyonlar aracılığıyla dikkatleri Siyonist düşmanın (İsrail) Gazze'deki kardeşlerimize karşı işlediği soykırım suçlarından başka yöne çekmeye çalışıyor" şeklindeki görüşünü savundu.

Esed, ABD ve İngiltere'nin deniz kuvvetlerinin (Kızıldeniz'de) kaybettikleri itibarı bu saldırıyla yeniden kazanmaya çalıştıklarını öne sürerek kendilerinin, Gazze'deki savunmasız insanları desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

YEMEN HÜKÜMETİ: HUSİLER DÜŞMANCA EYLEMLERDE BULUNUYOR

Öte yandan Yemen hükümeti de gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Kızıldeniz'in güneyindeki uluslararası seyrüseferi olumsuz etkileyecek askeri tırmanışın büyük endişeyle takip edildiği" kaydedildi.

Uluslararası toplumun Yemen'deki duruma yönelik bazı politikalarının "Husiler'in hayatta kalmasına ve mevcut kontrolünün güçlenmesine katkıda bulunduğu ve onları bölge güvenliğine tehdit oluşturan daha düşmanca eylemlerde bulunmaya teşvik ettiği" değerlendirilmesinde bulunulan açıklamada, sözü edilen politikaların ne olduğu konusunda ayrıntı verilmedi.

SANA’DA PROTESTO

Öte yandan Başkent Sana'nın Sebin Caddesi'nde bir araya gelen Yemenliler, cuma namazının ardından ABD ve İngiltere'nin Yemen'e düzenlediği hava saldırılarını protesto etti. ABD, İngiltere ve İsrail karşıtı sloganlar atan göstericiler ayrıca Filistin'e desteklerini ifade etti.

Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Üyesi Muhammed Ali el-Husi, gösteride yaptığı konuşmada "ABD ve İngiltere'nin ülkemize saldırması moralimizi ve güçlerimizi etkilemeyecektir. Yemen'e saldırıyı reddeden tüm ülkelere mesajımız şudur: Teşekkür ederiz ve Filistin adına harekete geçin. Bize gelince, onlarla (ABD ve İngiltere) ilgilenmiyoruz" ifadelerini kullandı. Husi, ABD'nin saldırılarının karşılıksız kalmayacağını kaydetti.

TİCARETİ TEHDİT EDİYORLAR

İran destekli Yemenli Husi militanlarının Kızıldeniz'deki ticari gemilere saldırıları sonucunda dünyanın önde gelen gemicilik şirketleri, Asya'yı Avrupa'ya bağlayan en kısa deniz yolu olan ve küresel deniz trafiğinin yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan Süveyş Kanalı'nı kullanmaktan kaçınıyor. Dünyanın en büyük denizcilik şirketleri, rotalarını Güney Afrika'ya çevirmek zorunda kaldı.

Kızıldeniz yerine Ümit Burnu rotasını kullanmak, Asya'dan Kuzey Avrupa'ya yapılan bir sefer için ilave 10 güne ve 1 milyon dolar ek yakıta mal oluyor.

ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere ait hedefleri vururken, Amerikan ve İngiliz savaş uçakları, dün gece saatlerde Yemen'in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerindeki bazı noktalara hava saldırısı yapmıştı.