Güneydoğu’da kavurucu sıcaklarla birlikte son 10 gün içinde gerek yerleşim yerleri, gerekse kırsal bölgede ekili buğday tarlaları ile hasadı tamamlanmış arazilerde çıkan yangınlar sabotaj şüphelerini de artırdı... 

Geçen yıl Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde iki aile arasında ekili buğday tarlalarının hasadıyla ilgili çıkan silahlı çatışmada 9 kişi ölmüş, 4 kişi de yaralanmıştı. 

SÖZCÜ’nün ulaştığı bilgilere göre, Güneydoğu’daki arazilerin birçoğunun bölgedeki aşiretler arasındaki husumetlere bağlı anlaşmazlıklardan dolayı yakılma ihtimali nedeniyle adli makamlarca geniş çaplı soruşturma başlatıldı. 

Anız yangını denilerek kayıtlara giren birçok arazinin bilinçli olarak husumetli taraflarca ateşe verilmiş olabileceği ihtimalini değerlendiren savcılık jandarmaya verdiği talimatla yangınların nedenini ve arazi sahipleri ile arazi sahiplerinin husumeti bulunan tarafların ifadelerine başvurulmasını istedi. 

YANGINI SÖNDÜRMEK İSTERKEN YANARAK ÖLDÜLER

Son olarak Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı İlçeleri arasında kalan kırsal bölgedeki Köksalan, Yazçiçeği, Yücebağ ve Yetkinler köylerinde henüz bilinmeyen bir nedenle eş zamanlı çıkan arazi yangını kısa sürede rüzgarında etkisiyle geniş bir alana yayıldı.

Yangına müdahale etmek isteyen köylüler kendi imkanlarıyla araziye yönelince alevlerin arasında kaldı. 

Çınar İlçesinin Köksalan ve Yazçiceği köylerinde 3, Mazıdağı’na bağlı Yücebağ ve Yetkinler köylerinde ise 2 kişi yanarak can verdi, olayda 10’u ağır 44 kişi de yaralandı.

Yaralılar bölgede sevk edilen ambulanslarla kentteki farklı hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Yangını söndürmek için UMKE, AFAD ve Orman İşletme Müdürlüğü ile itfaiye ekipleri bölgede takviye gönderildi. 

SABOTAJ İHTİMALİ SORUŞTURULUYOR

Yangın sabaha karşı kontrol altına alındı, binlerce dönüm arazi küle dönerken; olayın taraflar arasındaki husumetten de kaynaklanmış olabileceği ihtimalini göz önünde bulunduran adli makamlarca kapsamlı soruşturma başlatıldı. 

Bölgeye giderek incelemelerde bulunan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, aşırı kavurucu sıcakların da etkisiyle ilkbahar döneminde aşırı yağışlardan dolayı arazilerde çok fazla ot yetiştiğini, bunun da yangının çıkmasını körüklediğini ifade etti.

Mazıdağı’ndaki yangında hayatını kaybeden Şeyhmus (17) ve Hasan Demir (40) adlı iki kuzen adli tıp kurumundaki otopsilerinin tamamlanmasının ardından Yücebağ Köyünde toprağa verildi. 

10 GÜNDE BİNLERCE ARAZİ KÜLE DÖNDÜ

Son 10 gün içinde Diyarbakır ve İlçelerinde gerek ekili, gerekse hasadı tamamlanmış binlerce dönüm arazi nedeni tespit edilemeyen yangınlardan dolayı küle döndü. Milyonlarca liralık zarar meydana gelirken, çıkan yangınların sadece ekili arazileri etkilemediği, tarlalarda bulunun tüm canlı varlıkların yok olmasına neden olduğu bildirildi.

Siirt’in Tuzkuyusu Köyünde de gece saat 23.20 sıralarında yıldırım düşmesi sonucu hasadı tamamlanmış 30 dekarlık arazide yangın çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayılan yangınla ilgili bölgeye TOMA, İş makineleri, itfaiye ve iş makineleri sevk edilerek yangın güçlükle kontrol altına alındı.