İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Vira Kavşağı’nın açılış törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmamoğlu’na Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan adayı Murat Kurum’un “Bir haftadır gittiğim her yerde benzer şikayetlerle karşılaşıyorum. İBB’de veya iştirak şirketlerinde çalışan emekçi arkadaşlarım yanıma geliyor, özlük hakları ve maaşları konusundaki sıkıntıları ifade ediyorlar. Kimsenin şüphesi olmasın. Emekçi kardeşlerimizi ezdirmeyiz. Göreve geldiğimizde İBB ve iştiraklerde çalışanlarımızın özlük hakları ve maaşlarının iyileştirilmesi için hemen adım atacağız” açıklaması soruldu.

İmamoğlu “Biz çok başarılı bir endüstriyel ilişkiler sürecini yaşatıyoruz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde. Bütün sendikalarla; bunun içinde TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK var. Bu kadar çeşitlilikle süreç yöneten ve gerçekten iş gücü barışını, çalışan barışını en üst seviyede tutan, geçmişten gelen bütün arızaları çözen, örneğin İETT'de olduğu gibi kadroya alınmayanları kadroya alan, birçok konuda yenilik yapmış ve insan kaynakları yönetimi konusunda güçlü bir dönemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yaşattık” dedi.

“EMEKLİYE 7 BİN 500 LİRAYI REVA GÖREN ANLAYIŞ…”

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bizim insanlarımızın şu anda ekonomik anlamda temel sorunu özellikle yüksek enflasyon ve fiyat artışlarının sıklıkla insanların ihtiyaçlarının  artmasına sebep olmasıdır. Bugün 7 bin 500 lirayı emekliye reva gören bir anlayış, bizimle sakın insanların iş gücüyle ya da çalışanlarımızla  aramızı bozmaya kalkmasın.

Bunu anlayamaz bile. Onların tek anlayacağı iş poşet işi veya bu tarz işlerdir. Ekonomi deyince akıllarına o geliyor. Bırakın kendi çalışanlarımızı İstanbul'daki yoksullukla mücadelede çok yoğun bir çaba içerisindeyiz.

Tabii ki enflasyon artışı üzerinden yenilenmesi gereken… 4-5 ay önce yaptığınız bir toplu iş sözleşmesi şu anda ne yazık ki yeni ihtiyaçlar doğurmakta. Çünkü aylık enflasyonun bile gerçek anlamda artık yüzde 6’ları, 7’leri, 8’leri bulduğu aylar yaşıyoruz.

Bunların hepsi bizim gündemimizde. Atılan tweet ya da bu yapılan işler çok önemli değil. Biz sorumluluğumuzu çok iyi biliyoruz. Sanırım  ‘arsa yıkıldı’ gibi bu da öyle bir sanal bir duyuru. Biz çalışanlarımızın hak ve hukukunu koruyan, onu son derece önemseyen bir yönetimiz. Biz bütün sorunları çözeriz.”

AA VE TRT’YE TEPKİ: KUL HAKKI YİYORLAR

İmamoğlu’na rakibine ve kendisine devletin haber ajansı ve kanallarında orantılı bir yaklaşım olmadığına ilişkin yorumlar da soruldu. İmamoğlu şu yanıtı verdi:

“Devletin kurumlarının tek örneğini vereyim size. Ekrem İmamoğlu Türkiye'nin 20 milyonluk şehrinin belediye başkanı. Dönüp bakalım, 5 yıl içerisinde TRT’de Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir tek haberi var mı? İsmi bir yerde geçmiş mi?

Ama benim aleyhime yayın yapıp, benim aleyhime soru sordukları İstanbul'un bir kısım ilçe belediyelerinin bile en az 50 tane, 100 tane yayınını bulursunuz. Kul hakkı yemek böyle bir şeydir.

TRT'nin parası, Anadolu Ajansı'nın parası, oradaki maaşlar bu ülkenin 86 milyon insanının cebinden çıkan parayla ödeniyor. Ve kul hakkı yiyorlar. Bizim insanımız kul hakkı yiyenlere biraz beddua eder. Ben etmiyorum. Hepsini Allah'a havale ediyorum.”