İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “selatin camiler” olarak tanımlanan, padişahlar ya da eşlerince yaptırılan tarihi camilerde temizlik ve talep edilmesi halinde güvenlik görevini üstleniyor. 

İBB Meclisinin onayıyla yürütülen bu hizmetler, 42 selatin camide sürdürülüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı, restorasyonu tamamlanan ya da ibadete açılan tarihi camiler için talebini, 2016 yılında yapılan protokole göre, İBB’ye resmi yazıyla bildiriyor. 

Son olarak tarihi Yıldız Hamidiye Cami için İBB’den temizlik ve güvenlik hizmeti talep edildi. İBB, camide 2 temizlik personeli, 2 bahçıvan ve 1 güvenlik görevlendirdi.

AYASOFYA  İÇİN İBB’YE TALEP GELMEDİ

İBB’den yapılan açıklamada Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Sultanahmet Camii’nin İBB’nin hizmet verdiği selatin camiler arasına katıldığı belirtildi.

İBB tarafından aynı hizmetin verildiği Büyük Çamlıca Cami ile birlikte İBB’nin temizlik, bazılarında da güvenlik hizmeti verdiği selatin camilerin sayısı 42’ye yükseldi.

 Açıklamada 2020 yılında ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi için bugüne kadar İBB’den herhangi bir talepte bulunulmadığı kaydedildi.

Açıklamada “Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İBB arasındaki protokole göre, resmi olarak talep edilmesi halinde, tecrübeli İBB ekipleri göreve hazır” denildi.