İBB Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada belediyenin el konulan bağış paraları ile ilgili yeni bir gelişmeyi duyurdu.

Sönmez, merkezi idarenin, pandemi döneminde belediyelere yapılan bağışlara yardım toplama kanununa aykırılıktan el koyduğunu hatırlatarak “Anayasa Mahkemesi el konulmasına imkan tanıyan kanuni düzenlemeyi iptal etti. Bu vesileyle Danıştayda devam eden ve  pandemide bağış toplamamızı engelleyen genelgeye ilişkin açtığımız davada Danıştay savcısının genelgenin iptali için verdiği görüşe rağmen 3 yıldır karar bekliyoruz. İstanbullunun hakkı İstanbulluya verilsin hukuk dışı uygulamalar son bulsun” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbulluların pandemi nedeniyle ekonomik olarak zorlandığı günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “Birlikte Başaracağız” kampanyası başlatmıştı.

İstanbullular, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere İBB’ye bağışta bulunmuştu. 30 Mart - 18 Haziran 2020 tarihleri arasında 6 farklı bankada toplanan yardım paralarının bulunduğu hesaplar, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla dondurulmuştu.

İstanbul Valiliği’nden izin alınmaması, karara gerekçe olarak gösterilmişti. İBB, hesaplarının hukuksuz şekilde dondurulmasını yargıya taşımıştı.

6.2 MİLYON AKTARILDI

Yargı sonucu beklenmeden Fatih Kaymakamlığı  2 yıldır bloke halde bulunan 6.2 milyon liranın İstanbul Defterdarlığı banka hesabına aktarılmasına karar vermişti.

Yardıma muhtaç vatandaşlara destek için İBB tarafından başlatılan bağış kampanyası nedeniyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma da başlatmıştı.