İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, ekonomik krize bağlı olarak artan enflasyon ve yoksulluk nedeniyle yeni evlenen çiftlere verdiği maddi desteği artırdı.

7 bin TL olan “Evlilik Desteği” 15 bin TL’ye çıkarıldı. 14 Nisan 2023 tarihinden itibaren uygulamaya konulan “Evlilik Desteği” ile bugüne kadar 8 bin 682 çifte ulaşıldı.

NASIL BAŞVURULUR?

“Evlilik Desteği” için başvurular;  Alo 153 Çözüm Merkezi, İstanbul Senin Uygulaması ya da Sosyal ve Ekonomik Destek Online Başvuru (sosyalyardim.ibb.gov.tr) kanalları üzerinden yapılabiliyor. Çiftlerin gelir ve ihtiyaç durumuna bakılırken, şartları taşıyan çiftlere tek seferlik karşılıksız ödeme yapılacak. “Evlilik Desteği”  için gerekli şartlar şöyle:

“TC vatandaşı olmak, İstanbul’da ikamet etmek, çiftlerin her birinin 18 yaş üstü olması. Birden fazla evlilik yardımı başvurusunun bulunmaması. Nikâh tarihinin başvuru tarihinden itibaren en fazla 90 gün sonra olması.”

NAKİT DESTEK, KADINA VERİLİYOR

İBB’den yapılan açıklamaya göre başvuru sahibinin kadın ya da erkek olduğuna bakılmaksızın nakit destek kadına veriliyor.

Başvuru sırasında eş adaylarından yalnızca birinin ikametinin İstanbul’da olması yeterli. Başvuruda bulunan kişilerin sosyal destek ihtiyacı evrak kontrolü ile sağlanıyor.

Nakit Destek, kadının banka hesabına evlilik resmi olarak gerçekleştirildikten sonra yatırılıyor. Evlilik gerçekleştikten sonra her iki kişinin de ikametinin İstanbul’da olması şartı isteniyor.