İBB Meclisi haziran ayı oturumlarının birinci birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında gerçekleştirildi. Oturuma meclis 1'inci başkanvekili Nuri Aslan başkanlık yaptı. Meclis üyelerinin soru önergeleri ve gündem dışı konuşmaları sırasında zaman zaman polemikler yaşandı. AKP’li Meclis Üyesi Abdullah Aksu verdiği soru önergesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da oynanacak 2027 Avrupa Oyunları imza töreni için Roma’ya gazetecilerle birlikte yaptığı gezinin masraflarını sordu. Gezide ne kadarlık şarap içildiğini, kiralanan uçağa ne kadar ödeme yapıldığının açıklanmasını istedi.

Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer

“SPONSORLAR ÖDEDİ”

CHP’li Meclis Üyesi Seda Türkoğlu, Roma’ya imza töreni için 69 kişilik heyetle gidildiğini, ağırlıklı olarak spor alanında çalışan 37 gazetecinin de heyette yer aldığını belirterek “İstanbul’da ilk kez böyle bir organizasyon düzenlenecek. Olimpiyatlara hazırlık niteliğinde. Gazetecileri aşağılayan bir bakış açısı harcamaları sormak. Partimizin propagandası için davet etmedik, İstanbul için davet ettik. Bu yanlış bir tartışma. Masrafları İBB değil sponsorlar karşıladı. Sponsorların karşılaması doğaldır. Türkiye’nin itibarı söz konusu. Kadir Topbaş döneminde de 2014 yılında 356 kişilik heyetle Seul’e gidildi. 5 yıldızlı otellerde  507 kişi konakladı. 10.5 milyon sterlin harcandı. Biz sporu desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

AKP Sözcüsü Murat Türkyılmaz

“KADINLAR PLAJI NEDEN KAPATILDI” TARTIŞMASI

MHP Grup Başkanvekili Orkun Ayhan da gündem dışı konuşmasında Silivri Belediyesi’nin kadın plajını kapatmasına tepki göstererek Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu’nun ilçe meclisinde konuyla ilgili yaptığı açıklamada kadınların özgürleştirilmesi için bu kararın alındığını söylediğini öne sürerek eleştirdi. Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer’in kayınbiraderinin müdür olarak atanmasına da tepki gösterdi.

“YASAYI DEĞİŞTİRİN, 1 DEĞİL 2 KADIN PLAJI AÇACAĞIM”

Silivri ve Esenyurt belediye başkanları eleştirilere yanıt verdi. Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu “Bu konu suistimal ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti. Göreve başladığımdan beri Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan, CİMER’den ve çeşitli kurumlardan belge geldi. ‘Kıyılardan bütün halkın kullanıma açık olmalı. Yapı yapılamaz’ diyor. Bahse konu Selimpaşa’daki plaj, kayıt dışıdır, yasa dışıdır. Kimsenin giyimi ile düşüncesi ile değer yargıları ile derdimiz yok. Yasalar çerçevesinde hareket ettik. Kamunun kullanımına açtık. TBMM’de çoğunluğunuz var, değiştirin yasayı 1 değil 2 tane kadınlar plajı yapacağıma söz veriyorum. Bunu Silivri Meclisi’nde de anlattım. 4 tane direk dikmekle olmuyor, ben 6 direk dikeceğim, hatta denizi de kapatacağım. Ben sadece yasayı uyguladım” diye konuştu. 

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz “Kadınları özgürleştirme noktasından bu noktaya gelmesi önemli. Kendisine teşekkür ediyorum. Mevzuatta sıkıntı varsa hükümetimizle bakanlığımızla görüşmelerimizi yaparız, her türlü desteği veririz” dedi. Balcıoğlu da sözlerinin cımbızlanarak algı yapıldığını söyleyerek aynı konuşmayı ilçe meclisinde de yaptığını kaydetti.

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu

“SÖZ KONUSU KİŞİ BİR GÜN BİLE GÖREV YAPMADI”

Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer de akraba ataması eleştirilerine yanıt vererek şunları söyledi:

* “Söz konusu kişi belediyemizde bir gün bile görev yapmadı. Tamamen yanlış bir bilgilendirme. ESPAŞ genel müdürü olduğu yönünde basına yanlış bilgiler sızdırıldı. ESPAŞ Genel Müdürü görevinin başında. Adı geçen kişinin, belediyemizde ne genel müdür ne müdür ne amir olarak tek bir gün, tek bir saat, tek bir saniye görevi söz konusu değildir. Esenyurt’un birikmiş sorunları var. Bunları konuşmak yerine dedikoduları servis ederek gündem yaratmanın kimseye faydası yok. 5-6 danışmanım olduğu söylendi, 2 danışmanım var. Geçmişte 43 danışmanla çalışılmış. Mesele hizmet meselesi olmalıdır.” 

GEZİ TARTIŞMASI

AKP’li Meclis Üyesi Ömer Faruk Günday’ın da konuşmasında Gezi eylemlerini darbe girişimi olarak nitelemesi tepkilere neden oldu. CHP’li meclis üyeleri masalara vurarak Günday’ı protesto edince oturumu yöneten meclis 1.başkanvekili Nuri Aslan uyarıda bulundu. Söz alan CHP’li Meclis Üyesi Uğur Yetimoğlu da Gezi eylemlerinin parka Topçu Kışlası’nın inşa edilmesi ve AKM’nin yıkım kararına karşı sivil bir hareket olarak başladığını zamanla baskıcı yönetime karşı toplumsal bir harekete dönüştüğünü söyledi. 

Direnişe bütün Türkiye’nin destek verdiğini hatırlatan Yetimoğlu “Açılan davalarda da Gezi eylemleri darbe girişimi olarak görüldü. Arkadaşımız Tayfun Kahraman, Taksim Dayanışması’nın temsilcisi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Cumhurbaşkanı ile görüşmek isteyen iradenin, devleti yıkmak istediğini söylemek akıl tutulmasıdır. 2 kere beraat ettiler. Yargıya yapılan müdahale sonucu hapis cezasına çarptırıldılar” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Orkun Ayhan

KAYYUM GERİLİMİ

CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Ersöz de Hakkari Belediyesi’ne kayyum kararına tepki göstererek kararın masumiyet karinesine aykırı olduğunu söyledi. MHP Grup Başkanvekili Orkun Ayhan Ersöz’e yanıt vererek “Hiçbir ülke bölünmez bütünlüğüne göz diken bir belediye başkanının bir şehri yönetmesine izin vermez. Tüm Türkiye’de terörist milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi istemiyoruz” dedi. 

Ersöz de “YSK’nın bize verdiği mazbatalarla buradayız. YSK, bu kişinin adaylığını kabul ediyor, seçime giriyor. Hakkında henüz kesinleşmemiş bir mahkumiyet kararı var. Bir kişi teröre bulaştıysa, hakkında kesin hüküm verildiyse tabi ki itirazımız olmaz” diye karşılık verdi. Ersöz ve Orkun arasında hukuki tartışma bir süre devam etti.

MECLİS BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ

Ardından CHP’li meclis üyesi Abdülcebbar Barış söz istedi. Oturumu yöneten Aslan, Barış’a söz verince AKP Grup Başkanvekili Faruk Gökkuş, adil davranmadığı gerekçesi ile tepki gösterdi. Aslan da “Bana meclisi nasıl yöneteceğimi öğretmek durumunda değilsiniz. Bu meclisin huzur içinde yönetilmesi benim görevim. Durun dediğimde bir zahmet durun. Her söylediğime yanıt vermeniz etik değil” diye konuştu.

FETÖ BAĞLANTISINA DİKKAT ÇEKTİ

Daha sonra Barış’a söz verildi. Barış, Hakkari Belediye Başkanı hakkında soruşturma açan hakimin FETÖ’den tutuklu olduğunu, mahkumiyet kararı veren hakimin de FETÖ’den arandığını belirtti. Konfüçyüs’ten alıntı yapan Barış “Dünyada en haksız kişi, kendisine ait olmayanıı hile ile hırsızlıkla elde etikten sonra alın teri ile kazanmış gibi sahiplerin asıl sahibini suçlamaktır. Arkadaşların psikolojisi budur” dedi.

“İMZAMI ATARIM”

Gökkuş da “Hüseyin Ersöz’ün söylediklerinin altına teorik olarak imzamı atarım. Hukukta iyi niyetle hareket etmek diye bir kavram da var. CHP’nin eski genel başkanlarından biri diyor ki ‘hakkında soruşturma olan isimleri neden aday gösteriyorsunuz? Görevden alınacağını bilerek aday yapılmaları kötü niyet değil mi?” diyor. Bölgede, AK Parti’ye nasıl baskı yapıldığını, toplumsal baskının nereye vardığını biliyoruz. Biz imparatorluk bakiyesi ülkesiyiz. Kürt’ü Çerkez’i birlikte kurduk. Kimsenin birbirine üstünlüğü yok” diye konuştu.

“BUNA GÜLERİM”

CHP Grup Başkanvekili Ülkü Sakalar da kayyum ile ilgili iki meclis üyesinin karşılıklı olarak konuştuğunu ancak Abdülcebbar Barış konuşmak isteyince kıyamet koparıldığını söyleyerek “Siz ne söylendiğine değil kimin söylediğine göre tepki veriyorsunuz. Cabbar beyin daha ne konuşacağını bilmiyorsunuz, niye konuşmasına karşı çıkıyorsunuz. Faruk bey, doğu ve güneydoğuda AKP’nin propaganda yapılmasına izin verilmediğini söyledi. Bir kararla kayyum atayabiliyor ama propaganda yapamıyor. Ben buna gülerim. CHP’yi terör destekçisi olarak göstermeye çalışıyorsunuz” dedi.

SOKAK HAYVANLARI KOMİSYONU TEKLİFİNE RET

Konuşmaların ardından AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz gündeme alınması için iki öneride bulundu. İlk öneride AKP-MHP-BBP grup başkanvekillerinin ortak imzası ile gündemleri sokak hayvanları konusunda çalışma yapmak üzere inceleme komisyonu kurulması istendi. CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan, “İşleyiş açısında doğru önerme olmadı. Öncesinde konuşulmadı. 3 ay önce komisyonlar kurulurken önermediler. Bu konuda çalışan Tarım ve Hayvancılık Komisyonu zaten var” dedi. CHP grubunun oyları ile Sokak Hayvanları Komisyonu kurulması reddedildi.

İBB-GAZZE BELEDİYESİ KARDEŞ ŞEHİR TEKLİFİ DE REDDEDİLDİ

İkinci teklif ise İsrail’in saldırı altındaki Gazze Belediyesi ile İBB’nin kardeş şehir olması istendi. Özcan “Aynı yoldan gitmeye devam ediyorlar. Öncesinde görüşme yapmadık. Daha AKP yokken CHP Filistin davasını savunuyordu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde Ramallah Belediye Başkanı ile görüştü. İBB olarak İstanbul’da okuyan Filistinli öğrencilere destek oluyoruz.  Böyle bir teklif getirirken nezaketen sormanız gerekirdi.Niyetleri Filistin değil. Niyetleri iyi olsaydı önceden görüşürlerdi. Popülist bir yaklaşım, ret vereceğiz” açıklaması yaptı. 

AKP sözcüsü Türkyılmaz da “Filistin meselesine CHP’nin sahip çıkacağını düşündüğümüz için müzakereye gerek görmedik. Teklif, AK Parti’den geldi diye reddetmenizi size yakışmıyor” dedi. Kardeş şehirlik teklifi, CHP grubunun çoğunluk oyları ile reddedildi.