İBB Meclisi mayıs ayı oturumlarının ilk birleşimi meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında Saraçhane’deki başkanlık binasında gerçekleştirildi. Yeni dönemin ilk gerginliği Deniz Gezmiş yüzünden çıktı. Oturumu yöneten 1. Meclis Başkanvekili Nuri Aslan yaptığı konuşmada, mayıs ayının önemli tarihlerine dikkat çekti.

2019 yılında 6 Mayıs günü İstanbul seçimlerinin iptalini kara gün olarak niteleyen Aslan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idamlarının yıldönümü nedeniyle anarak “Yaşasın tam bağımsız Türkiye” dedi. AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş söz alarak Aslan’dan kendi ideoloji ve siyasi kimliğinden bağımsız tarafsız olarak meclisi yönetmesini isteyerek YSK’nin seçimlere iptal etmesinin kara gün olarak nitelemesini eleştirdi.


AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş

Gökkuş “YSK kararını da AHİM kararını da eleştirebilirsiniz ama kara gün diyerek hakaret edemezsiniz” dedi. Aslan’ın Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmasına da tepki gösteren Gökkuş “Deniz Gezmişlerin idealleri, sizin ideolojik tercihniz. Gezmiş ve arkadaşlarının yöntemlerinin kabul edilmesi mümkün değil. Önce sizin partiniziniz geçmişi ile helalleşmesi gerekli. O oturuma kimler katılmadı? CHP özeleştiri yapmalı” dedi.

MASALARA VURDULAR

MHP Grup Başkanvekili Orkun Ayhan da Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mecliste anılmasını doğru bulmadıklarını belirterek Gezmiş ve arkadaşlarının bir çok soygun ve gasp olayına karıştıklarını, Türk polisine kurşun sıktıklarını savundu. Bu sırada CHP’li meclis üyeleri masalara vurarak Ayhan’ın protesto etmeye başladı. Oturumu yöneten Nuri Aslan, “Yanlışını doğrusunu tarih eleştirir. Ortamı gerecek, şehir efsanesi olmuş şeyleri burada söylemeniz doğru değil” uyarısında bulundu. Konuşmasına devam eden MHP’li Ayhan, Gezmiş ve arkadaşlarının devlete silahla başkaldırdıklarını ve bir terör örgütü olduklarını söyleyince tepkiler yükseldi. Meclis üyeleri masalara vurmaya devam etti, zaman zaman sözlü sataşmalar yaşandı. Söz alan CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan da “Onlar ne derlerse desin 3 fidanı anmaya ve ‘Tam bağımsız Türkiye’ demeye devam edeceğiz” dedi.


MHP Grup Başkanvekili Orkun Ayhan

KÜÇÜK EDANUR’UN ÖLÜMÜ TARTIŞILDI

Ardından soru önergeleri verilirken de gerginlik yaşandı. AKP’li Meclis Üyesi Şeyma Aktaa, 5 yaşındaki Edanur Gezer’in Küçükçekmece’deki Menekşe Sahil Parkı’n İBB'nin yaptığı kazı çalışmasında oluşan su birikintisine düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili soru önergesi vererek İBB’yi suçladı. CHP’li Meclis Üyesi Elmas Arus, “Edanur’un acısını derinden hissediyoruz. En başından beri ailenin yanındaydık” dedi. Edanur’un annesinin kimlikliğinin olmamasına ve kampta yaşıyor olmalarına dikkat çeken Arus, İBB’nin sorumlular hakkında soruşturma açtığını ancak annenin kimliksiz olması nedeniyle Aile Bakanlığı’ndan kimse hakkında soruşturma açılmadığını söyledi.

“FITRAT DEMEDİ”

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun olaydan 5 gün sonra olaya Cumhurbaşkanı tepki gösterince tweet atmasını eleştirdi.

CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan da İmamoğlu’nun talimatı ile olaydan 2 saat sonra idari soruşturma başlatıldığını belirterek “Tweeti attığında ilgilendiğini söylemek doğru değil. Biz bu konuyla ilgili grup olarak çok üzgünüz. Cenazeye katıldık, ailenin evine gidip acılarını paylaştık. Bir tek bu olayı siyasete alet etmedik. Onu siz yaptınız. Olay siyasete alet edilince başkanımız tweet atarak bilgilendirme yaptı. ‘Sorumlular cezasız kalmayacak’ dedi. ‘Bu işin fıtratı bu’ demedi. Bu konu siyaset üstü bir konu” karşılığını verdi.

Konu tartışılırken meclis üyeleri arasında sözlü gerilim yaşandı.