İBB Meclisi’nin aralık ayı oturumlarının üçüncü birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında meclis 2.başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında gerçekleştirildi.

Oturumda CHP’li Meclis Üyesi Umut Şenol’un, Kanal İstanbul projesiyle ilgili verdiği soru önergesi tartışma yarattı.

Şenol, “kan ağlatan İstanbul” projesinin taşıdığı iş güvenliği riskine dikkat çekeceğini belirterek yapılan hesaplara göre inşaatta 800 kişinin hayatını kaybedebileceğini söyledi. Proje için İBB’ye ruhsat başvurusu yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa iş güvenliği konusunda alınacak önlemlerle ilgili bir plan sunulup sunulmadığını sordu. İstanbul’un doğasına, trafiğine etkilerinin neler olacağının açıklanmasını istedi. Projenin büyük risk oluşturacağını belirten Şenol, 2024 yerel seçimlerinin de Kanal İstanbul için bir referandum olacağını ifade etti.

“AYAKTA DİKİLİP BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPMIYORLAR”

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş söz alarak Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Şenol’a “Kanal İstanbul ile ilgili mecliste özel oturum yaptık, arkadaş katılmadı her halde. Arkadaş bir haftadır her oturumda söz alıyor. Kendi ifadesi ile Türkiye’nin en güzide üniversitelerinden birinden mezun olmuş. Fakat anladığım kadarıyla hocaları, ayakta dikilip bilimsel çalışma yapmayan hocalardan oluşuyor, ders alamamış herhalde. Arkadaşımızın bilgileri İstanbul’un çok çok ötesinde. Genel politikaları ilgilendiren çalışmaları var. İBB Başkanı’nın, arkadaşı danışman olarak değerlendirmesini öneriyoruz” diye tepki gösterdi.

“HAMASET DİLİ”

Şenol da “Boğaziçi Üniversitesi hocalarına yapılan ‘ayakta durdukları için bilimsel çalışma yapmıyorlar’ ifadesi hamaset dili. O hocalar bilimsel çalışmalarını; Faruk bey kampüsü ziyaret ederse hocalarla tanıştırırım anlatırlar. Hiçbir üniversite hocasına hakaretamiz, hamaset içeren sözler söylenmesini tasvip etmiyorum” dedi.

Gökkuş ise “Üniversiteler bilimsel çalışmaların ve fikir özgürlüğünün yaşandığı ortamlardır. Boğaziçi Üniversitesi’nin hocalarına laf söylemedim. Bilimsel çalışma dışında her türlü çalışmayı yapan ideolojik davranan hocalara söyledim. Bilimsel çalışma yürüten bütün üniversiteler kutsaldır, kıymetlidir. Biz İBB’nin faaliyetlerini konuşuyoruz. Sizin konuştuğunuz konular TBMM’de zaten konuşuluyor. Havuz problemi ile basit hesaplarla buranın gündemi olmayan konuları buraya getirip meclisi meşgul ediyorlar” diye konuştu.