Geçtiğimiz nisan ayında İBB’nin yenilediği Sarayburnu Parkı’ndaki cami motifli yer süslemelerinin kırılması üzerine soruşturma başlatılmıştı.

İBB’nin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “kamu malına zarar verme” suçlamasıyla iddianame hazırladı. İddianame, İstanbul 60.Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

İddianamede, 19 Nisan 2023 tarihinde Müdafaa-i İslam Hareketi isimli Twitter hesabından şüpheliler Erdem Ö. ve Enes H. isimli şahısların plakalara önce sprey boyalarla boyanarak zarar verildiği, kaldırılmaması durumunda plakaların kendileri tarafından kaldırılacağını ifade ettikleri anlatıldı.

22 Nisan 2023 tarihinde de plakaların taşla vurarak yerinden söküldüğü, bir kısmının denize atıldığı, olaya müdahale eden emniyet birimlerinin olayı gerçekleştiren şahıslardan 3 kişiyi yakaladıkları anlatıldı.

Şüpheliler Erdem Ö. ve Enes H.’nin, videoyu dini değerlerinin yerlerde sürüklenmesinden rahatsız oldukları için tepki amaçlı çektiklerini söyledikleri, silinebilir boya alarak 5-6 tanesini boyadıklarını ancak yerinden sökmediklerini anlattıkları kaydedildi.

Diğer videodaki şahısları tanımadıklarını belirten Erdem Ö. ve Enes H. suçlamaları kabul etmediler.

“KAMU MALINA ZARAR VERDİLER, AZMETTİRDİLER”

İddianamede, şüphelilerin 19 Nisan 2023 tarihinde İBB’nin yapmış olduğu motifli plakaları boyadıkları ve o sırada çektikleri videoyu twitter hesaplarında paylaştıktan sonra 22 Nisan 2023 tarihinde şüpheli A.S.K, M.T ve Y.S isimli şahısların plakaları taşla yerinden sökerek zarar verdikleri, denize attıkları anlatıldı.

Şüphelilerin 19 Nisan 2023 tarihinde plakaları boyayarak kamu malına zarar verdikleri, bu eylemi Twitter hesabından paylaşarak diğer şahısları azmettirerek plakaların yerinden sökülmek suretiyle zarar verilmesini sağladıkları belirtildi.

Bu durumun haklarında kamu davası açılmasını gerektirir yeterli şüphe oluşturduğu kaydedildi.

“SPREYLERİMİZİ ALDIK GELDİK”

Videoda şu ifadeler kullanılmıştı: “İBB’nin yapmış olduğu bir faaliyet var ki İstanbul’daki bütün camileri resmederek yerlere koymuşlar, insanlar üzerlerine basıyor. Biz Müdafaa İslam Derneği olarak spreylerimizi aldık geldik, arkadaşlarımızla bunları boyadık bir tepki olarak. Kaldırılmaması durumunda da gelip bunları kendimiz kaldıracağız. Bu bir suç değil çünkü siz bizim değerimizi aşağılamak istiyorsanız biz de değerlerimizi savunmakla mükellefiz. Bu kanuni bir suç değil. Biz sadece hakkımızı arıyoruz.”