Türkiye, İsrail'in Gazze'deki saldırısının 186. gününde ihracat kısıtlaması kararı aldı. Kısıtlama listesinin 50. maddesinde "uçak benzini ve jet yakıtı" ürünlerinin yer alması sonrası, sosyal medyada, Baykar'ın bu ürünleri İsrail'e sattığına dair iddialarda bulundu.

Bu iddialara yönelik paylaşım yapanlardan biri olan Evren Barış Yavuz'un, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iletişim kampanyalarını yöneten strateji ekibinde yer aldığını öne süren Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, X hesabından şu ifadeleri kullandı:

BAYRAKTAR: İFTİRA KAMPANYASI

"Sosyal medyada Baykar ve yöneticileri aleyhine alçakça ve şerefsizce uçak yakıtı konusunda bir iftira kampanyası yürütülüyor. Baykar, Türkiye'den Gazze'ye en büyük insani yardımı gerçekleştirmiş bir firmadır. Firmamızın tek faaliyet alanı insansız hava aracı sistemleridir. Bu iftirayı yayanları mahkemeye verip takipçisi olacağım. Oluşacak tazminatlar da yine Gazze'ye yardım olarak aktarılacaktır."

"Bizim için nefsin izzeti yoktur yaptığın işin izzeti vardır. Attığınız iftiralar bizde bir toz zerresi kadar iz bırakmaz. Milletimiz de, Gazzeliler de bizim duruşumuzu iyi bilir. İsrail’e jet yakıtı sattığımız iftirasını atan alçak kim diye baktım. Gördüm ki İBB Başkanının iletişim kampanyalarını yöneten strateji ekibinde yer alıyormuş. “Alevilerin de pkk’sı olmalı” diye yazılar yazıyor, dhkp-c güzellemesi yapıyormuş. Bu pkk’lıları besleyen Ekrem İmamoğlu'na sesleniyorum: Tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak. Yalandan başka söyleyecek lafın varsa, mertçe yüzümüze söyle de cevabını verelim."

İBB AÇIKLAMA YAPTI: HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK

Haluk Bayraktar'ın paylaşımı sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Haluk Bayraktar isimli kişinin sosyal medya platformu X paylaşımında İBB ve Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na yönelik yalan ve iftiralara yer verildiği görülmüştür. Haluk Bayraktar isimli kullanıcı hakkında, bu asılsız iddialarından dolayı, hem kişisel hem de kurumsal hukuki süreç başlatılacaktır. Ramazan ayında bile iftira ve kumpastan geri durmayanların, bayramda da aynı kötülüklere devam etmesine şaşırmıyoruz. Bu şahıs ve benzerleri sosyal medyada dezenformasyon yaparak, içindeki kin ve nefreti toplumu kutuplaştırmak için kullanıyor. Bu millet sizin kötü aklınıza 31 Mart’ta dersini verdi, vermeye de devam edecektir."